Jest propozycja nowych cen za odbiór odpadów. Będzie drożej

- Kategoria: Wiadomości
0

Kwestia stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi to jeden z trudniejszych tematów wszystkich polskich samorządów. Szereg z nich podniosło już opłaty od początku 2022 roku. Nowe ceny to także konieczność w Olsztynie – informuje Urząd miasta.

Rosnąca inflacja oraz ceny paliwa i energii elektrycznej – to jedne z ważniejszych przyczyn podnoszenia cen produktów i usług. Znacznie wyższe stawki proponują w przetargach m.in. firmy zajmujące się odbiorem odpadów.

Postępowanie w tym zakresie na kolejne cztery lata (do końca 2025 roku) samorząd Olsztyna rozpisał w połowie 2021 roku. W efekcie postępowania wiemy, że stawki wzrosły średnio dwukrotnie. O około 1/5 wzrósł także koszt funkcjonowania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Takie rozstrzygnięcie prowadzi do konieczności podniesienia cen za odbiór odpadów.

Z wyliczeń wynika, że tylko między kwietniem a grudniem 2022 roku system gospodarowania odpadami komunalnymi w naszym mieście będzie kosztować ponad 38 milionów złotych. Przeliczenie kwot w oparciu o ilość wody zużytej w tym samym czasie w poprzednim roku (ponad 3,9 mln m3) oznacza, że do zbilansowania systemu konieczna będzie podwyżka cen z 8,4 zł/m3 do 9,7 zł/m3.

– Wyłączyliśmy z systemu tereny niezamieszkałe, a to oznacza, że według naszych szacunków odbierzemy o ok. 20 proc. mniej odpadów – wyjaśnia dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, Ewa Łukasik-Błażejewicz. – Pomimo tego, że ceny za odbiór odpadów komunalnych wzrosły o 100 procent, udało nam się ograniczyć podwyżkę do 15 proc.

W przypadku przyjęcia nowych stawek wzrośnie ulga dla rodzin wielodzietnych – z 5 do 6 zł miesięcznie za każdego członka rodziny zamieszkującego w danej nieruchomości. Poza tym większa będzie zniżka dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy kompostują bioodpady w kompostowniku przydomowym. Teraz ta stawka to 0,40 zł za 1 m3 zużytej wody miesięcznie, a po zmianach byłoby to 0,50 zł.

Ceny odbioru odpadów sukcesywnie rosną. Jak wynika z danych Instytutu Ochrony Środowiska, w 2015 roku za segregowane odpady trzeba było zapłacić maksymalnie 9,38 zł za m3 w przypadku opłat uzależnionych od zużycia wody, natomiast pięć lat później ta stawka wynosiła już 12,73 zł. Natomiast Główny Urząd Statystyczny zauważa, że między styczniem a październikiem poprzedniego roku ceny wzrosły o kolejne 15,9 proc.

Głosowanie nad propozycją nowych cen za odbiór odpadów odbędzie się prawdopodobnie podczas lutowej sesji Rady Miasta.

Urząd Miasta zachęca do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat wzrostu cen gospodarowania odpadami komunalnymi:

Źródło: UM Olsztyna

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Zakładanie ogrodów Warszawa

Kompleksowe Zakładanie Ogrodów w Warszawie: Tworzenie Przestrzeni Pięknych