Polecane artykuły

Jakie są warunki skutecznego wdrożenia systemu IT do zarządzania magazynem?

Odpowiednio wdrożony system WMS to dla magazynów szansa na widoczne zwiększenie wydajności i skuteczności prac. Z nim procesy toczące się w obiektach logistycznych stają się lepiej widoczne, dzięki czemu można łatwiej monitorować ich przebieg i rezultaty. Aby cieszyć się korzyściami stosowania systemu WMS, konieczne jest dobre przygotowanie firmy do jego wdrożenia. Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę w tym procesie? Podpowiadamy.

Wdrażanie systemu IT do zarządzania magazynem — o co należy zadbać?

Proces wdrażania systemu WMS to dość wymagające wyzwanie, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Działania wdrożeniowe należy poprzedzić skrupulatną analizą potrzeb magazynu, a także dobrać oprogramowanie tak, by jego funkcjonalności sprzyjały poprawie jakości działalności firmy. Kolejnym warunkiem sukcesu jest konsekwentnie realizowane wdrożenie oraz poświęcenie czasu na testy systemu już po jego uruchomieniu.

Chcąc ułatwić sobie proces wdrażania systemu WMS, można powierzyć zadanie zaprojektowania i skonstruowania magazynu doświadczonemu deweloperowi. Przykładem firmy realizującej takie projekty jest Panattoni — lider rynku powierzchni logistycznych i przemysłowych w Polsce oraz Europie. O aktualnie prowadzonych przedsięwzięciach tego dewelopera przeczytasz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci.

Analiza przedwdrożeniowa

Zadaniem analizy przedwdrożeniowej jest zidentyfikowanie kluczowych potrzeb magazynu — może to być na przykład chęć zminimalizowania ilości pomyłek przy realizacji zamówień lub przyspieszenie procesu kompletacji. Wyznaczenie celów w tym zakresie jest istotne, ponieważ pozwoli dowiedzieć się, na jakich aspektach trzeba będzie szczególnie skupić się podczas doboru systemu WMS. Analizę warto przeprowadzić z udziałem kierownika projektu oraz doświadczonych pracowników magazynu.

Odpowiedni dobór systemu WMS

Dostępne na rynku rozwiązania klasy WMS to produkty dosyć zróżnicowane nie tylko pod kątem ceny, lecz również oferowanych funkcjonalności i zakresu zbieranych danych. Im bardziej zaawansowany jest dany system, tym więcej informacji jest w stanie gromadzić i przetwarzać w oczekiwany przez użytkownika sposób. Odpowiedni dobór systemu WMS powinien więc uwzględniać dopasowanie funkcjonalności programu do potrzeb działalności. 

Mniejsze firmy zadowolą się podstawowymi, prostymi wariantami tego narzędzia, jednak im większe jest przedsiębiorstwo, tym bardziej zaawansowanych jego postaci potrzebują. WMS dla większych firm jest systemem pozwalającym korzystać z algorytmów optymalizujących pracę magazynu i dostarczających szczegółowych informacji na temat procesów toczących się w jej ramach.

Przygotowanie do wdrożenia systemu WMS

Znając wyniki analizy przedwdrożeniowej oraz funkcjonalności systemu WMS, z których mamy zamiar korzystać, możliwe jest skonstruowanie planu wdrożenia, a następnie jego realizacja. Na tym etapie dokonywana jest organizacja stanowisk roboczych, instalacja niezbędnej infrastruktury i migracja danych. System WMS jest konfigurowany wedle potrzeb magazynu, a także integrowany z pozostałymi oprogramowaniami, które wykorzystuje działalność, na przykład z systemem ERP.

Testowanie po wdrożeniu

Po wdrożeniu systemu przychodzi czas na testowanie, w jaki sposób dane oprogramowanie funkcjonuje w magazynie. Kierownicy i pracownicy zapoznają się z działaniem oprogramowania, wykonują z jego użyciem określone czynności, a także poddają je rozmaitym próbom i obserwują, czy wszystko działa tak, jak powinno. W razie napotkania trudności z obsługą lub błędów klient powinien zgłosić ten fakt do dostawcy usługi i porozmawiać o sposobie rozwiązania problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*