Polecane artykuły

Jak zorganizować powrót autem do Polski i jakie formalności musisz załatwić?

Przez wiele lat Wielka Brytania była jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji wśród Polaków. Nic więc dziwnego, że Polonia jest dzisiaj na Wyspach bardzo liczna. Wiele osób decyduje się jednak na powrót do kraju — powody takiej decyzji mogą być różne, od kwestii rodzinnych po zmiany wywołane Brexitem. Niezależnie od tego, dlaczego chcemy wyjechać, przygotowania warto zacząć z wyprzedzeniem, by mieć czas na dopełnienie wszystkich formalności.

Zagadnieniem, które budzi duże zainteresowanie, jest przyjazd do Polski samochodem zakupionym w UK. O czym musimy pamiętać, by móc poruszać się przywiezionym z Wielkiej Brytanii autem legalnie po polskich drogach? Kiedy i jakie ubezpieczenie samochodu musimy wykupić? Ile mamy czasu na przerejestrowanie auta?

Formalności do załatwienia przed wyjazdem z Wielkiej Brytanii

Jeśli planujemy wyjazd z Wielkiej Brytanii na stałe, musimy zadbać o dopełnienie niezbędnych formalności w brytyjskich urzędach. Wywiezienie auta zarejestrowanego na Wyspach na okres dłuższy niż 12 miesięcy w świetle prawa postrzegany jest jako jego wywóz na stałe i wymaga zgłoszenia do Agencji Rejestracji Kierowców i Pojazdów (DVLA).

W celu dokonania zgłoszenia potrzebna będzie książka pojazdu. Musimy wypełnić sekcję permanent export i wysłać ją do DVLA na adres Swansea, SA99 1BD. Pozostałą część książki pojazdu musimy zabrać ze sobą, ponieważ będzie potrzebna do zarejestrowania samochodu w Polsce.

Rejestracja samochodu w Polsce

Autem przywiezionym spoza Unii Europejskiej możemy jeździć w Polsce przez 30 dni od momentu przekroczenia granicy — po tym czasie nie będzie już dopuszczone do ruchu. Formalności związane z przerejestrowaniem auta najlepiej załatwić więc przed upływem tego terminu.

Rejestracji należy dokonać w wydziale komunikacji w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania, a wraz z wnioskiem o rejestrację musimy dostarczyć:

  • dokument potwierdzający, że jesteśmy właścicielem/współwłaścicielem pojazdu, lub pełnomocnictwo właściciela,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne (w przypadku ich braku należy przedstawić stosowne oświadczenie wyjaśniające powód zaistniałej sytuacji),
  • potwierdzenie uiszczenia opłat urzędowych,
  • kartę pojazdu,
  • zaświadczenie o pozytywnym przejściu badania technicznego pojazdu,
  • dowód rejestracyjny,
  • dowód odprawy celnej.

W przypadku dokumentów w języku obcym konieczne jest też dołączenie tłumaczenia wykonanego przez tłumacza przysięgłego.

Czy konieczne jest przekładanie kierownicy?

Samochody przeznaczone na brytyjskie drogi dostosowane są do ruchu lewostronnego, przez co ich budowa różni się od tych, jakie spotykamy na polskich drogach — inne jest umiejscowienie kierownicy, ustawienie reflektorów czy tylnego światła przeciwmgielnego. Przed zarejestrowaniem auta w Polsce konieczne będzie wprowadzenie pewnych modyfikacji, tak by przeszło badania techniczne, obowiązujące obecnie przepisy nie wymagają jednak już od nas przekładania kierownicy.

Ubezpieczenie OC auta – jakie i kiedy należy wykupić?

Zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii posiadanie ważnej polisy OC jest warunkiem koniecznym legalnego poruszania się po drogach. Z tego powodu nawet jeżeli planujemy kupić samochód w UK zaraz przed wyjazdem lub właśnie w tym czasie kończy się ubezpieczenie naszego auta, musimy zadbać o wykupienie odpowiedniej polisy na ten czas, np. w ramach polisy krótkoterminowej — wariantem prawnie wymaganym w UK jest ubezpieczenie o podstawowym zakresie ochrony, czyli tzw. Third Party.

Co ważne, Polska i Wielka Brytania są stronami Porozumienia wielostronnego, czyli umowy, na podstawie której państwa honorują wzajemnie ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych wykupione na terenie innego kraju objętego porozumieniem. Ważna polisa Third Party może zapewnić nam ochronę po przyjeździe do Polski – najlepiej omówić jednak taką możliwość ze swoim ubezpieczycielem przed wyjazdem, by mieć pewność, że warunki wykupionej przez nas polisy w UK obejmują takie zdarzenia. Wraz z przerejestrowaniem auta konieczne będzie już jednak wykupienie OC u polskiego ubezpieczyciela.

Teraz wiesz już, w jaki sposób przygotować się na powrót autem do Polski. Sam proces rejestracji samochodu nie jest szczególnie skomplikowany, warto jednak zadbać o uszykowanie wszystkich potrzebnych dokumentów odpowiednio wcześniej, by uniknąć opóźnień i komplikacji.

Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*