Polecane artykuły

Jak wybrać świecę do chrztu?

Chrzest Święty to pierwsza uroczystość duchowa każdego dziecka, które ma zostać wychowane w tradycji katolickiej. Podczas ceremonii wszystkie gesty nabierają znaczenia i wprowadzają podniosłą atmosferę przyjęcia do wspólnoty kościoła nowego wiernego. Ważną rolę w tym obrzędzie odgrywa świeca, którą trzyma ojciec chrzestny. Przeczytaj, jak wybrać odpowiednią świecę do chrztu.

Kto powinien kupić świecę do chrztu?

Zgodnie z tradycją za zakup świecy do chrztu powinien odpowiadać ojciec chrzestny. W czasie uroczystości w kościele to właśnie on trzyma świecę i odpala od paschału na znak przyjęcia dziecka do wspólnoty chrześcijańskiej i rozpalenia w nim płomienia wiary. Świeca do chrztu jest także formą prezentu i pamiątki, która przetrwa długie lata. Różnego rodzaju świece znajdują się w sklepie internetowym z dewocjonaliami https://www.holyart.pl/. W wyborze świecy mogą pomóc również rodzice dziecka, aby oprócz symbolicznej funkcji, wpisywała się też w styl imprezy.

Jaki kolor świecy do chrztu wybrać?

Do najbardziej popularnych kolorów świec chrzcielnych zalicza się biel. Białe świece są klasyczne i eleganckie, dlatego będą wyglądać dobrze również za parę lat, gdy dziecko będzie przyjmowało sakrament pierwszej komunii świętej. Białe świece do chrztu można dowolnie ozdabiać, umieszczając na nich imię dziecka i datę chrztu lub obrazek z wizerunkiem świętych. Często też przyozdabia się je wstążkami. Nie trzeba ograniczać się wyłącznie do koloru białego. Można wybrać także żółtą gromnicę z wosku pszczelego. Wykonana z naturalnych składników nie będzie wydalała szkodliwych substancji w trakcie palenia, a dodatkowo może podkreślić klimat uroczystości organizowanej w konkretnym stylu.

Czy sama świeca do chrztu wystarczy?

Kupując świecę do chrztu dla dziecka, należy także pamiętać o okapniku. Ochroni on świecę przed powstaniem zacieków z topiącego się wosku. Okapnik zabezpieczy także ubranie i dłoń osoby, która trzyma odpaloną świecę, a także dziecko przed oparzeniem gorącym woskiem. Klasyczny okapnik przeważnie wykonany jest z plastiku, lecz możesz zdecydować się na taki, który został wykonany ręcznie z naturalnych materiałów, na przykład włóczki czy juty. Zapewni to dodatkową ozdobę świecy.

Oprócz okapnika warto pomyśleć także o specjalnym opakowaniu do przechowywania świecy po uroczystości. Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju drewniane skrzyneczki, kartonowe pudełka lub szkatułki z innego tworzywa. W takim opakowaniu świeca od chrztu przetrwa wiele lat bez żadnych uszkodzeń i odbarwień. Odpowiednio przechowywana świeca z chrztu przyda się podczas pierwszej komunii świętej dziecka.

Jakość wykonania świecy do chrztu

Przy wyborze świecy do chrztu należy kierować się również tym, z jakiego materiału jest wykonana. Najlepiej sprawdzą się te zrobione z naturalnych wosków, takich jak sojowy czy pszczeli. Takie świeczki nie wydalają toksycznych substancji przy spalaniu, dlatego będą bezpieczne dla niemowlaka, który przyjmuje sakrament. Świece wykonane z wosku, które nie mają w składzie parafiny, równomiernie się spalają i są odpowiednie dla zdrowia.

Świeca w sakramencie Chrztu świętego jest symbolem życia, wiary i oświecenia. Najważniejsza jest zatem jej funkcja duchowa, a nie materialna. Jednak świeca do chrztu stanowi pamiątkę przyjęcia sakramentu i towarzyszy dziecku w późniejszych latach życia. Warto więc zadbać o to, aby zawsze prezentowała się elegancko i ponadczasowo.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*