Polecane artykuły

Jak trenować w zimie? Czego warto spróbować?

Za oknami już prawie zima, a to oznacza, że warunki nie sprzyjają aktywnością plenerowym. To jednak nie jest czas na odpoczynek – również w okresie zimowym trzeba myśleć o dbaniu o swoją formę i kondycję. Nawet jeśli mroźna pogoda, opady i krótki dzień nie pozwalają na komfortowe bieganie czy jazdę na rowerze, możemy przenieść te aktywności do sal treningowych klubów fitness, siłowni i boksów Crossfitowych. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na trening, które mogą pomóc przetrwać zimowe miesiące.

Trening siłowy

Trening siłowy jest jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie formy i kondycji podczas zimowych miesięcy. Trening siłowy nie tylko poprawia siłę i wytrzymałość mięśni, ale także pomaga zapobiegać urazom i poprawia naszą sylwetkę. To także świetny sposób na uzupełnienie treningu wytrzymałościowego. Dobrze zaplanowany trening siłowy – niekoniecznie w formie kulturystycznej – może wyraźnie poprawić wyniki sportowe biegaczy, rowerzystów i pływaków. Korzyści z treningu siłowego zostały bardzo dogłębnie opisane na portalu Fitnessowy.NET, więc poniżej przedstawimy tylko kilka wybranych rodzajów treningu siłowego.

Crossfit

Crossfit to popularna forma treningu siłowego, która łączy trening interwałowy o wysokiej intensywności, gimnastykę, elementy sprawnościowe i podnoszenie ciężarów. Jest to świetny sposób na rzucenie wyzwania swojemu ciału i może pomóc w poprawieniu ogólnego poziomu sprawności, pod warunkiem oczywiście że jesteśmy gotowi na tak wymagające treningi. Crossfit jest z natury dość wymagającą dziedziną treningu siłowego, stąd warto zacząć ćwiczyć pod okiem dobrego trenera lub w grupach dla początkujących. W ten sposób w bezpieczny sposób nauczysz się podstaw i przygotujesz do bardziej wymagających wyzwań w przyszłości.

Kalistenika

Kalistenika to kolejna popularna forma treningu siłowego, szczególnie wśród osób młodych. Kalistenika bazuje w dużej mierze na ruchach gimnastycznych i obejmuje ćwiczenia z masą ciała, takie jak pompki, podciągnięcia i przysiady. Jest to świetny sposób na budowanie siły, szczególnie w obrębie górnej części ciała. Trening z masą własnego ciała może także pomóc w poprawieniu ogólnego poziomu sprawności fizycznej. Kalistenika jest niezwykle przystępną formą treningu siłowego, ponieważ nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu ani członkostwa w siłowni, aby zacząć, choć pomoc wykwalifikowanego trenera może pomóc zacząć treningi w sposób przemyślany i efektywny.

Trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny to rodzaj ćwiczeń, które skupiają się na pracy w określonych, naturalnych wzorcach ruchowych. Treningi tego typu zwykle mają formę treningu FBW – Full Body Workout, czyli skupiającego się na całym ciele. Trening funkcjonalny opiera się na stosowaniu ruchów, które naśladują czynności życia codziennego. Zwykle w ciągu jednego treningu wykonujemy ruchy takie jak pchanie, ciągnięcie, wykroki, przysiady i podciągania. Ten rodzaj treningu ma na celu poprawę siły, równowagi, koordynacji, zwinności i elastyczności danej osoby. Co ważne, także wymienione wcześniej rodzaje treningu siłowego – Crossfit i kalistenika – należą do rodzajów treningu funkcjonalnego.

Kulturystyka

Celem kulturystyki jest zwiększenie masy mięśniowej przy jednoczesnym zmniejszeniu tkanki tłuszczowej. Wymaga to połączenia treningu siłowego i intensywnej diety. Trening siłowy w kulturystyce ma postać zarówno treningu funkcjonalnego, jak i ćwiczeń izolowanych, angażujących określone grupy mięśniowe. Ten rodzaj treningu jest zwykle najpopularniejszy na klasycznych siłowniach.

Zajęcia fitness

Zajęcia fitness to świetny sposób, aby poprawić swoją formę w trakcie treningu grupowego. Może nie jest to idealny sposób treningu dla osób szukających wyśrubowanych wyników siłowych, czy chcących poprawić swoje wyniki sportowe, ale na pewno jest to świetna aktywność dla osób ćwiczących rekreacyjnie. Poniżej lista czterech z najbardziej popularnych zajęć fitness, które pomogą Ci wybrać trening dla siebie.

Body Pump

Body Pump to zajęcia łączące trening cardio z elementami treningu siłowego. W trakcie treningu ćwiczący wykorzystują sztangi i ciężarki do budowy i wysmuklania mięśni. Jest to świetny sposób na uzyskanie kompletnego treningu ciała, jako że choreografie dla tego typu treningów są tworzone tak, by przepracować każdą grupę mięśniową. Jest to doskonały sposób na poprawienie metabolizmu i spalanie tłuszczu. Zajęcia Body Pump trwają zazwyczaj około godziny i składają się z rozgrzewki, ćwiczeń z ciężarkami i schłodzenia.

Joga

Joga to świetny sposób na relaks i odstresowanie się. Jest to również doskonały sposób na zwiększenie elastyczności, zbudowanie siły i poprawę równowagi. Zajęcia jogi zazwyczaj skupiają się na oddechu i ruchu. Zależnie od poziomu zaawansowania i szkoły jogi, mogą obejmować zarówno delikatne rozciąganie, jak i bardziej intensywne pozy.

Pilates

Pilates to popularna forma ćwiczeń, która wykorzystuje masę naszego ciała, piłki, gumy, a także – czasami – specjalne urządzenia nazywane reformerami podczas treningu. To doskonały trening dla osób zmagających się z problemami bólowymi kręgosłupa. Jest to również świetny sposób na poprawę postawy i elastyczności.

ABT

ABT to skrót od „Aerobic-Based Training”. Ten rodzaj zajęć obejmuje zazwyczaj kombinację ćwiczeń siłowych i aerobowych, często bez dodatkowego sprzętu. W trakcie ćwiczeń utrzymywane jest dosyć wysokie tętno, co sprawia że zajęcia dobrze nadają się dla osób pragnących rzucić nadmiarowe kilogramy. Celem zajęć ABT jest budowanie mięśni i spalanie tłuszczu. Zajęcia trwają zazwyczaj 50 minut do godziny i mogą być dostosowane do każdego poziomu sprawności.

Bez względu na to, którą formę treningu w zimie wybierzesz, ważne jest to, by się ruszać. Regularny trening pomoże Ci pozostać silnym, zdrowym i wolnym od kontuzji przez całą zimę, a także pozwoli zmniejszyć ryzyko nabrania dodatkowych kilogramów. Na co czekasz więc? Poszukaj interesujących Cię zajęć i rusz na siłownię!

Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*