Polecane artykuły

Jak prawidłowo wybrać materac do łóżka?

Planując zakup łóżka bardzo często stajemy przed dylematem funkcjonalności i opłacalności naszej inwestycji. Na taki problem narażeni są przede wszystkim użytkownicy mniejszych mieszkań. Niestety, ale nie ma jednego, idealnego rozwiązania. Bardzo często kupowane są narożniki, sofy, czy wersalki. Takie meble najczęściej są za twarde, ponieważ nie są one przystosowane do spania, a do siedzenia na nich. Z kolei materace do łóżek są tak konstruowane, aby odpowiednio podpierać ciało na całym jego odcinku w trakcie wypoczynku. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie łóżka, które dedykowane jest do sypialni. Jak do niego dobrać materac?

Sprężyna, pianka czy lateks?

Jak wybierać materac do spania, gdy w ofercie jest tyle różnych produktów? Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze fakt, że każdy cechuje się innymi właściwościami. Najbardziej odczuwalną różnicą pomiędzy materacami sprężynowymi a piankowymi będzie sposób ich pracy. Sprężyny uginają się liniowo, czyli wraz ze wzrostem ciężaru. Uginają się one proporcjonalnie. Wybierając jednak model multipocket sposób działania takiego materaca jest inny. Każda ze sprężyn umieszczona jest w oddzielnej kieszonce i pracy niezależnie, co oznacza, że jedna może się bardziej uginać od drugiej. 

Siadając na materacu kieszeniowym, dość mocno się w nim zagłębimy, będzie też trudniej się nam obrócić, jednak gdy się na nim położymy bardzo dobrze dopasuje się do kształtu ciała. Modele piankowe i lateksowe dużo szybciej się utwardzają w stosunku do wzrostu obciążenia. Oznacza to, że nie będziemy się w nich tak zagłębiać, gdy usiądziemy, ale cieńsze materace nie pozwolą na wystarczające wgłębienie się ramion i bioder podczas spania na boku.

Dwa materace czy jeden?

Kupując materac dla dwóch osób może pojawić się koncepcja zakupu dwóch różnych modeli. Z jednej strony takie rozwiązanie pozwoli na idealny dobór materaca, dla każdej ze stron, jednak na ich łączeniu pojawi się strefa mniejszej twardości, która będzie utrudniała użytkowanie. Warto uwzględnić, że dany elastyczny materac może dobrze sprawdzić się nawet w przypadku osób o mocno zróżnicowanej sylwetce i większej wadze. Stosując tylko jeden materac nie trzeba się również bać o odczuwanie ruchów drugiej osoby. Obecnie produkowane modele bardzo dobrze tłumią ruchy osób śpiących.

Droższy model czy tańszy?

Na cenę materaca bezpośredni wpływ mają surowce i komponenty, z których został on wyprodukowany. Można więc śmiało założyć, że wraz ze wzrostem ceny pójdzie jakość wkładu. Materace wyższej klasy będą z pewnością bardziej wytrzymałe i posłużą przez więcej lat. Lateks, czy pianki wysokoelastyczne i termoelastyczne będą droższe, ale też bardziej żywotne niż zwykłe pianki poliuretanowe. Planując budżet na zakup materaca warto poświęcić więcej pieniędzy, co przełoży się także na wyższy komfort snu.

Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*