IV edycja ogólnoposkiego programu „SCRABBLE® W SZKOLE”

- Kategoria: Ciekawostki
0

Z początkiem października ruszyła nowa edycja rozgrywek programu „Scrabble® w szkole”. W tym roku pojawia się w programie  kilka zmian. Dzieci i młodzież mogą już co miesiąc rozwiązywać zadania z Ligi Scrabble® i zdobywać cenne nagrody. W nowej odsłonie wystartował także serwis www.scrabblewszkole.pl. To wokół niego skupia się szkolna społeczność i za jego pośrednictwem można rejestrować się do programu.

Proponowane zadania  tegorocznej edycji  są dostosowane do trzech kategorii wiekowych. Rejestracja jest darmowa. Dla nowych, chętnych drużyn w zamian za zrealizowanie  tzw.  zadania startowego  czeka cenny pakiet powitalny ufundowany przez firmę Mattel.

„Scrabble® w szkole”  to program edukacyjny  skierowany do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Celem akcji jest promocja gry w Scrabble® jako doskonałego narzędzia pomocniczego w nauczaniu. To świetny sposób na urozmaicenie lekcji, zajęć świetlicowych czy bibliotecznych. Gra w Scrabble® poprzez intensywny trening skojarzeń, wykorzystywanie logicznego myślenia wspomaga rozwój intelektualny i solidnie trenuje pamięć.  Poprzez liczne powtórzenia i częstą odmianę słów  uczniom grającym w Scrabble® łatwiej przyswaja się ortografia i gramatyka języka polskiego. Scrabble® wymagają pracy ze słownikiem, co także poszerza wiedzę ogólną o polszczyźnie.

Gra wzbudza u graczy naturalne zainteresowanie językiem oraz zasadami gramatyki, wzbogaca pojemność zasobów słów. Scrabble uczą  podejmowania strategicznych decyzji, radzenia sobie ze stresem, kiedy przeciwnik ma przewagę i należy jak najszybciej nadrobić stratę… i poza tym są świetną zabawą! Każdy, kto lubi rozwijać swój zasób słownictwa i rywalizację, jest idealnym kandydatem do szkolnego kółka Scrabble®. Wedle nauczycieli ta gra ma ogromny potencjał edukacyjny a uczestnictwo w programie pozwala go w pełni wykorzystać w stymulowaniu rozwoju uczniów.  Od lat zarówno  młodzież, jak i nauczyciele angażują się w scrabblowe przedsięwzięcia w szkołach, na świetlicach czy w bibliotekach. Biorą udział w konkursach, rozgrywają kolejne partie Scrabble®, sami wymyślają sposoby, w jakie można wykorzystać grę, prześcigając się w coraz to ciekawszych pomysłach.

W ramach projektu organizowane są także turnieje, podczas których młodzi scrabbliści z całej Polski mogą sprawdzić swoje umiejętności. Zawsze towarzyszy im doskonała zabawa i atmosfera zdrowej rywalizacji. Wszystkich, którzy chcieliby  sprawdzić  swoje umiejętności zapraszamy już dzisiaj na Mikołajkowy Turniej Scrabble® w grudniu 2014 w Warszawie (więcej szczegółów wkrótce).

Akcję ”Scrabble® w szkole” zainicjowała 11 lat temu  Polska Federacja Scrabble. Od 6 lat organizatorem programu jest firma Mattel. Dzisiaj w programie uczestniczy już ponad siedemset szkół z całego kraju. Patronami honorowymi IV edycji programu „Scrabble® w szkole” zostali Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Kuratoria Oświaty w Warszawie, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Kielcach, Opolu oraz Łodzi. Patronami programu są także Polska Federacja Scrabble oraz Fundacja Języka Polskiego. Partnerami medialnymi są: Telewizja TVP ABC, Głos Nauczycielski oraz Świat Gier Planszowych.

Organizator programu „Scrabble® w szkole” w trosce o wysoki poziom merytoryczny tej edycji zaprosił do współpracy ekspertów. Są nimi: dr Ewelina Kwapień, wykładowca akademicki, członek zarządu Fundacji Języka Polskiego; Sławomir Wolski, doświadczony nauczyciel, autor tegorocznych zadań dla uczniów; Krzysztof Obremski, wielokrotny mistrz Polski w turniejach Scrabble indywidualnych i drużynowych. Ekspertem honorowym jest pisarka – Monika Szwaja.

Źródło: Informacja prasowa

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się