Europejska Noc Muzeów w BWA

- Kategoria: Kultura
0

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza w dniach 17-18 maja 2014 r. na Europejską Noc Muzeów.W ramach tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów BWA Galeria Sztuki w Olsztynie przygotowała liczne atrakcje dla zwiedzających. Główną z nich będzie film Jacka Malinowskiego” z 2011 roku „Nosferatu. Dyktator Lęku” wyświetlony w formie wideo instalacji.

Film Malinowskiego składa się z dwóch części: „Berlin” i „Warschau”, z których każda trwa ok. 30 minut. Dzieło selektywnie korzysta z tradycyjnych cech horroru, większą wagę przykładając do wartości innego z gatunków, jakim jest dokument.Wykorzystując analogie historyczne Malinowski próbuje mówić o „horrorze”, którego należy szukać w nie tak dawnych dziejach Europy.

„Nosferatu – Dyktator Lęku”  inspirowany jest dwoma klasycznymi ekranizacjami powieści Brama Stokera pt. „Dracula” oraz filmami: „Nosferatu – symfonia grozy” (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens, reż. Friedrich Wilhelm Murnau, 1922) i „Nosferatu – wampir” (Nosferatu: Phantom der Nacht, reż. Werner Herzog, 1979). Film drastycznie zawęża jednak ramy literackiego pierwowzoru, redukując go tylko do dwu elementów oryginalnej fabuły: postaci głównego bohatera (ważny jest jego wygląd i zachowanie) i wątku początkowej sceny kupna nieruchomości. Wykorzystując analogie historyczne, „Nosferatu – Dyktator Lęku” próbuje mówić o „horrorze”, którego należy szukać w rzeczywistości, historii i tradycji i chce przy tym uwiarygodnić to, co niewiarygodne.

Ponadto w BWA będzie można, za darmo, zwiedzić dwie trwające tam obecnie wystawy: „Obraz” Marzeny Huculak w sali głównej i „Słońce jest najważniejsze” Magdaleny Starskiej w sali kameralnej. Pierwsza z artystek prezentuje na wystawie zdjęcia i obrazy przestawiające postindustrialne przestrzenie – opuszczonych hal, fabryk, na których choć nie ma bezpośrednich przedstawień człowieka, to widać pozostawione przez niego ślady. Prace Marzeny Hucula wzbudzać mogą pewien niepokój, spowija je aura tajemniczości. Magdalena Starska prezentuje natomiast zestaw prac rysunkowych, rzeźby z przedmiotów codziennego użytku i instalację.

Od godz.19:00 do 21:00 odbywać się będzie oprowadzanie po wystawie kierowane do dzieci oraz przygotowany specjalnie dla nich warsztat „Zwierzaki- gazeciaki” prowadzony przez pracowniczkę BWA Olgę Orzeł-Kopeć. Dzieci wykonywać będą zwierzęta z gazet i materiałów plastycznych. Ponadto odbędzie się wspólne czytanie książki „Las Latających Wiewiórek” autorstwa Joanny Bator i Krzysztofa Łukasiewicza z ilustracjami Magdaleny Starskiej.

W holu galerii trwać będzie kiermasz wydawnictw, a w holu zagra grupa Pongo Records.
W tym dniu działać będzie autobusowa Nocna Linia Muzealna- bezpłatnie dowożąca na wydarzenia związane z Europejską Nocą Muzeów.

PROGRAM:

– od godz.19:00 do 24:00 projekcja wideo instalacji Jacka Malinowskiego „Nosferatu. Dyktator Lęku” przestrzeń sali głównej

– od godz.19:00 do 24:00 gra zespół Pongo Records w atrium BWA

– od godz. 19:00 do 21.00 oprowadzanie kuratorskie dla dzieci po wystawie „Słońce jest najważniejsze”, wspólne rysowanie oraz czytanie książki Joanny Bator i Krzysztofa Łukasiewicza z ilustracjami Magdaleny Starskiej „Las Latających Wiewiórek”, przestrzeń sali kameralnej, prowadzenie: Joanna Tekla Woźniak

– od godz. 19:00 do 21:00 warsztat plastyczny dla dzieci pt. „Zwierzaki – gazeciaki”, przestrzeń holu BWA, prowadzenie: Olga Orzeł-Kopeć

– od godz. 19.00 do 24:00 zwiedzanie wystaw: ”Obraz” Marzeny Huculak
w sali głównej oraz „Słońce jest najważniejsze” Magdaleny Starskiej w sali kameralnej

– od godz. 19:00 do 24:00 sprzedaż wybranych wydawnictw BWA w bardzo promocyjnych cenach

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Studencie, pamiętaj o ubezpieczeniu – komunikat NFZ

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po