Dzień bez Śmiecenia w Warmińskiej Aurze

- Kategoria: Wiadomości
0

11 maja przypada „Dzień bez Śmiecenia”. Celem tego wydarzenia jest przypomnienie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. W obchody tego dnia włącza się również Galeria Warmińska i Aura Centrum w ramach kampanii „Nie bądź plastik”. Galerie edukują klientów i zachęcają do odpowiedzialnego zarządzania odpadami.

Dzień bez Śmiecenia od 16 lat odbywa się w naszym kraju 11 maja i podejmuje temat odpowiedzialnego zarządzania odpadami. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „JAKOŚĆ MA ZNACZENIE!”. Chodzi o jakościową segregację, jakościową informację i jakościową rekreację. Ważnym elementem działań jest również pokazanie, że odpady to nie śmieci a surowce, które możemy ponownie wykorzystać.  Galeria Warmińska i Aura Centrum wiele uwagi poświęcają się na edukację konsumenta i dostarczanie mu wartościowych porad. W październiku 2019 r. został zapoczątkowany projekt edukacyjny „Nie bądź plastik”. Program ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące z nadmiernego użytkowania plastikowych opakowań w codziennym życiu. Do końca 2022 roku oba centra handlowe obejmie system segregacji 4- lub 5-frakcyjnej, a docelowo do roku 2025 odpady z galerii nie będą trafiać na wysypiska. Będą poddawane recyklingowi lub przetwarzane w inny sposób.

Centra handlowe to miejsca, gdzie wykorzystuje się różnego rodzaju opakowania, te plastikowe, ale także papierowe. Jednak do koszy w galeriach trafia najwięcej odpadów zmieszanych. Dlatego tak ważna jest edukacja konsumenta w zakresie segregacji oraz odpowiedniego gospodarowania odpadami.

Odpady, które można policzyć

W Galerii Warmińskiej i Aurze Centrum system gospodarowania odpadami jest regularnie udoskonalany.

„Dzięki udostępnieniu naszym klientom koszy do segregacji w Galerii Warmińskiej mamy realny wpływ na wielkość i jakość odzysku. Naszym celem jest osiągnięcie recyklingu 100% w przypadku odpadów zmieszanych, a w Aurze Centrum na poziomie 40%. Jesteśmy na dobrej drodze do realizacji tego zamierzenia” – komentuje Natalia Tur, Regional Marketing Manager z NEPI Rockcastle.

Zrównoważone podejście do zarządzania odpadami jest spójne ze strategią miasta i regionu. Dzięki inwestycji realizowanej w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, część odpadów zmieszanych, odbierana także z obu galerii, będzie poddawana przetworzeniu, a następnie dalszemu termicznemu przekształceniu i w ten sposób będzie ogrzewać miasto.

Co może zrobić konsument?

Wiele zależy od codziennych nawyków. Poniżej dekalog prawidłowego segregowania śmieci[1]:

  1. Przetworzenie ma znaczenie!

Segregując dajesz odpadom drugie życie. Zmniejszasz zanieczyszczenie środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów deponowanych na składowiskach. Dzięki recyklingowi ograniczamy zanieczyszczenie, emisję gazów cieplarnianych, produkcję odpadów przemysłowych.

  1. Zgniecenie ma znaczenie!

Zgniataj puszki i butelki przed wyrzuceniem. Zgnieciona butelka zajmuje 80% miejsca mniej. Dzięki temu rzadziej możesz wynosić odpady ze swojego domu, a firmy odbierające nie muszą wozić powietrza.

  1. Odkręcenie ma znaczenie!

Wyrzucaj szkło i kartony po sokach i mleku bez kapsli i nakrętek. Po odkręceniu posegreguj do odpowiednich pojemników.

  1. Oznaczenie ma znaczenie!

Zwracaj uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniach. Znajdują się na nich informacje

o pochodzeniu, surowcu, z którego zostały zrobione oraz możliwym powtórnym przetworzeniu.

  1. Opróżnienie ma znaczenie!

Opróżniaj butelki, słoiki, kartony. Wszystkie opakowania przed wyrzuceniem powinny zostać dokładnie opróżnione!

  1. Rozłożenie ma znaczenie!

Rozkładaj kartony przed wrzuceniem do pojemnika. W ten sposób będą zajmowały mniej miejsca (nawet o 70%) i rzadziej będziesz musiał je wynosić!

  1. Przynoszenie ma znaczenie!

Zabieraj ze sobą wielorazową torbę na zakupy. Foliowe torebki używasz przeważnie tylko raz, a później wyrzucasz, więc produkujesz więcej odpadów. Torba zakupowa to zaledwie dodatkowe 20 gramów dla Ciebie, a zdecydowanie mniejszy ciężar dla środowiska.

  1. Rozróżnienie ma znaczenie!

Nie wrzucaj do pojemników do segregacji pobitych luster, szyb, szklanek. Jest to inny rodzaj szkła. Zanieczyszczenie odpadów szklanych (słoiki, butelki) poprzez np. fragmenty szyb, luster może spowodować niemożność przetworzenia tego surowca!

  1. Zabrudzenie ma znaczenie!

Nie wrzucaj do pojemników do segregacji odpadów bardzo zabrudzonych, np. papieru po maśle, chusteczek higienicznych, ręczników papierowych. Nie segregujemy także odpadów zabrudzonych klejami oraz zatłuszczonych.

  1. Wyrzucenie ma znaczenie!

Sprawdź zasady segregowania panujące w Twojej gminie i zapamiętaj, co wyrzucamy do konkretnego pojemnika. Oddawaj do PSZOKu zużyty sprzęt elektroniczny, baterie, akumulatory, gruz, odpady niebezpieczne. Przeterminowane leki oddawaj do aptek.

 

Dzień bez Śmiecenia to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży” w 2007 r., przedsięwzięcia zainicjowanego przez PRO EUROPE, organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku, a koordynowanego i organizowanego w Polsce przez Rekopol O.O.O. SA.

Każdego roku na polski rynek trafia ok. 6 mln ton opakowań, z czego 40 proc. to opakowania
z tworzyw sztucznych[2]. W wyniku selektywnej zbiórki zbieranych jest ok. 1,5 mln ton, a do recyklingu trafia połowa tej masy[3].

Strona kampanii „Nie bądź plastik”: https://dontbeplastic.com/pl/

[1] 10 zasad kultury segregacji, materiały edukacyjne kampanii „Dzień bez Śmiecenia”, Rekopol, [https://dzienbezsmiecenia.pl/zasady-segregacji/, dostęp 29.04.2022]
[2]  Źródło: https://portalkomunalny.pl/kiedy-producenci-zaplaca-za-opakowania-czasu-coraz-mniej-404861/
[3]  Źródło: https://portalkomunalny.pl/organizacje-zero-waste-trzeba-zerwac-z-plastikiem-420205/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Zadbaj o wyjątkowy nastrój w swoim domu ze świecami i woskami zapachowymi

Znasz to uczucie, gdy po całym dniu pracy