Działania „Telefony” na drogach Warmii i Mazur

- Kategoria: Na sygnale
0

Policjanci ruchu drogowego w całej Polsce prowadzili wczoraj działania „Telefony”. W ich trakcie sprawdzali, czy kierowcy stosują się do obowiązujących przepisów i nie korzystają z telefonów podczas jazdy autem. Na Warmii i Mazurach skontrolowano ponad 970 pojazdów. 85 kierowców korzystało podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Niestosowanie się do tego przepisu zagrożone jest karą grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy to nie tylko wybieranie rozmów, czy pisanie SMS-ów. Zdarza się, że kierowcy podczas jazdy wyszukują i odtwarzają nagrania wideo lub sprawdzają, czy w danej chwili nie przyszła nowa wiadomość. Takie sytuacje stwarzają duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, bo kierowca zajęty swoją „komórką” ma rozproszoną uwagę i dużo trudniej jest mu np. zmieniać biegi i skupić się na drodze.

Aby zobrazować skalę zagrożenia wywołanego czynnym korzystaniem z urządzenia mobilnego podczas jazdy, warto posłużyć się liczbami. Wybieranie numeru telefonu zajmuje około 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon, droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich.

Wczoraj na drogach naszego regionu policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania „Telefon”. Podczas jednego dnia działań skontrolowali ponad 970 pojazdów, ujawnili 85 przypadków korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. 73 kierowców zostało ukaranych mandatem, 11 pouczono, policjanci skierowali także jeden wniosek o ukaranie do sądu. Aby wyeliminować kierujących popełniających wykroczenia iławscy policjanci podczas działań korzystali z Ambulansu Monitoringu Wizyjnego. Wyposażenie tego auta w nowoczesny sprzęt komputerowy, radiowy i kamery umożliwia dokładne monitorowanie ruchu i rejestrowanie tego, co dzieje się dookoła, w tym także wykroczeń popełnianych przez uczestników ruchu drogowego, stwarzających bezpośrednie i realne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze.

Aktualnie policjanci prowadzą akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Patrz i słuchaj”, podczas której wyjaśniają, zarówno kierującym jak i pieszym, że postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Źródło: KWP Olsztyn (mk/in)

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się