Na sygnale

Dźgnął nożem swojego kolegę. Odpowie za usiłowanie zabójstwa

Do groźnego zdarzenia, podczas którego ranny w brzuch został 40-letni mężczyzna doszło kilka dni temu w okolicy dworca głównego w Olsztynie. Z ustaleń śledczych wynika, że cios nożem zadał 30-latek, który spotkał się z pokrzywdzonym i z którym wspólnie spożywał alkohol. Sprawca usiłowania zabójstwa został zatrzymany kilka godzin po zdarzeniu na terenie sąsiedniego powiatu, gdzie ukrywał się w jednym z pustostanów. 30 – latek został tymczasowo aresztowany.

Oficer dyżurny olsztyńskiej jednostki policji w dniu 30.06.2020 roku około godziny 17:00 otrzymał informację o tym, że w okolicy dworca głównego przechodnie zauważyli zakrwawionego mężczyznę. Na miejsce natychmiast wysłany został policyjny patrol, który dojechał do leżącego na chodniku mężczyzny jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia. Policjanci udzielili 40-letniemu mężczyźnie niezbędnej pomocy przedmedycznej. Okazało się, że 40-latek o własnych siłach zdołał dojść w okolice centrum handlowego przed którym poprosił przechodniów o wezwanie pomocy po czym zemdlał. Mężczyzna w ciężkim stanie z raną kłutą jamy brzusznej został przetransportowany do olsztyńskiego szpitala – lekarz określił jego stan jako krytyczny.

Policyjni śledczy z Wydziały dw. z Przestępczością p-ko Życiu i Zdrowiu KMP w Olsztynie po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast przystąpili do ustalenia okoliczności zdarzenia a także do namierzenia i zatrzymania sprawcy przestępstwa. W zabezpieczeniu śladów przestępstwa pracował również technik kryminalistyki, który w pobliżu miejsca, w którym raniony został 40-latek znaleźli nóż. 30-letni mężczyzna, po tym jak dźgnął swojego kolegę odrzucił nóż na torowisko i nie udzielając poszkodowanemu pomocy uciekł z miejsca przestępstwa. Mundurowi ustalili, że mężczyźni spotkali się przypadkowo i zaczęli wspólnie pić alkohol. W pewnym momencie, gdy pokrzywdzony chciał odejść, uniemożliwił mu to 30-letni mężczyzna, który nie chciał tak szybko kończyć spotkania zakrapianego alkoholem. 30-latek, wykorzystując nieuwagę swojego o 10 lat starszego kolegi, wyjął z kieszeni nóż i dźgnął swojego kolegę w okolice jamy brzusznej.

Podczas wyjaśniania okoliczności zdarzenia, funkcjonariusze ustalili, że obaj mężczyźni zaledwie kilka dni wcześniej wspólnie odbywali kary pozbawienia wolności za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu a także przestępstwa przeciwko mieniu. Obaj mężczyźni w przeszłości byli wielokrotnie karani – sprawca ugodzenia nożem, ponad 10 lat swojego życia spędził w więziennej celi.

Policyjne ustalenia co do sprawcy przestępstwa skupiły się na 30-letnim mieszkańcu Szczytna, który został namierzony i zatrzymany przez olsztyńskich policjantów w jednym z pustostanów na terenie Szczytna. 30-latek, widząc policjantów zmierzających w jego stronę nie krył zdziwienia wręcz odwrotnie, zdawał sobie sprawę z celu wizyty policjantów. Został on zatrzymany o godzinie 23:30, czyli po 6 godzinach od zdarzenia – już podczas zatrzymania przyznał się do dokonania przedmiotowego czynu. 30-latek w chwili zatrzymania był nietrzeźwy, w jego organizmie krążył promil alkoholu.

Policyjni śledczy wystąpili z wnioskiem do prokuratora o zastosowanie wobec zatrzymanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy. 30-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa za który zgodnie z kodeksem karnym może mu teraz grozić kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat, kara 25 lat więzienia, albo dożywotniego pozbawienia wolności.

Źróło: KMP Olsztyn (rp)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*