Ciekawostki

Dwa młode rysie na Warmii i Mazurach

Do dziko żyjących rysiów na Mazurach dołączą dwa młode osobniki tego gatunku. Chociaż urodziły się w niewoli, dzięki metodzie „born to be free”, opracowanej przez dr Andrzeja Krzywińskiego, są przygotowane do życia na wolności.

Rysie przyszły na świat na początku czerwca 2013 w specjalnych wolierach zlokalizowanych w Puszczy Piskiej. Umieszczenie wolier w środku lasu i ich specjalna konstrukcja sprawiają, że kociaki mają kontakt z naturą już od pierwszych dni życia. Jednocześnie nie tracą kontaktu z matką. Mają też bardzo ograniczony kontakt z człowiekiem. Samodzielnie mogą poznawać otaczający je las i wychodzić z woliery przez niewielki otwór, który uniemożliwia wydostanie się na zewnątrz dorosłym osobnikom.

Na lokalizację wolier wybierane są te części lasu, które ze względu na strukturę gatunkową i wiekową drzewostanu, zapewniają rysiom możliwość schronienia, a bezpośrednie sąsiedztwo śródleśnych łąk gwarantuje łatwiejszą dostępność pożywienia. Woliery umieszczane są zazwyczaj na skraju starej części lasu, blisko ogrodzonych upraw. Gęste uprawy stwarzają młodym rysiom dobre warunki do ukrycia się, co zmniejsza ryzyko spotkania z człowiekiem lub bezpańskimi psami.

Młode rysie już wkrótce wybiorą życie w naturze i dołączą do dziko żyjących rysiów w mazurskich lasach. Tropienia przeprowadzone przez WWF Polska zimą 2013 roku wykazały, że w dużych kompleksach leśnych Mazur zamieszkuje co najmniej 9 osobników. Rysie powracają do mazurskich lasów po tym, jak wyginęły w tym rejonie ponad 25 lat temu wskutek presji człowieka na środowisko i nadmiernych polowań. WWF Polska sprowadza także dorosłe rysie z Estonii, gdzie na terenie o wiele mniejszym niż Polska żyje od 600 do 900 osobników tego gatunku. Wiosną 2013 roku do rysiów w mazurskich lasach dołączyło kolejne zwierzę z Estonii – samica o imieniu Luna.

Rysie, które powracają do natury dzięki metodzie „born to be free”, zaopatrywane są w czipy z indywidualnym numerem każdego osobnika, a od 2010 roku dodatkowo wyposażane są w obroże z nadajnikiem telemetrycznym. W podobne obroże wyposażane są rysie, które WWF Polska sprowadza z Estonii. Monitoring pozwoli lepiej poznać zwyczaje tych zwierząt oraz rozpoznawać problemy związane z odtwarzaniem populacji tego gatunku, a w ten sposób skuteczniej je chronić.

WWF Polska chroni rysie w ramach projektu „Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Partnerem w działaniach na rzecz przywrócenia rysia do mazurskich lasów jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.

 

Źródło: WWF Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*