Wiadomości

Drogowa strategia na najbliższe lata

Przywrócenie pełnej przejezdności regionalnych dróg, poprawa ich bezpieczeństwa i nowoczesne zarządzanie to główne priorytety, jakie stawia sobie samorząd województwa na sieci tras wojewódzkich – podkreśla wicemarszałek województwa Wioletta Śląska-Zyśk.

Tematyka drogowa była jednym z najważniejszych punktów wczorajszej sesji sejmiku województwa. Plany i działania na najbliższe lata przedstawiał radnym Waldemar Królikowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Radni dowiedzieli się jak przebiega proces wdrażania nowych programów przez Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz zapoznali się z kilkuletnią strategią rozwoju i nowoczesnego administrowania drogami wojewódzkimi. Przygotowany przez ZDW dokument określa zadania i zasady ich realizacji, zmierzające do poprawy stanu dróg wojewódzkich regionu w oparciu o nowoczesne metody zarządzania. Część tych działań jest już realizowana, inne są przygotowywane do wdrożenia, wszystkie natomiast ujęto w tzw. programy funkcjonalne.

Określone zostały trzy główne obszary działań, które będą podejmowane w najbliższych latach przez ZDW:

Przywrócenie przejezdności sieci ma na celu zwiększenie dostępności dróg wojewódzkich głównie dla samochodów ciężarowych i wielkogabarytowych. Polegać będzie na eliminowaniu ograniczeń występujących na drogach – zwiększaniu dopuszczalnej nośności dróg i obiektów mostowych (tj. dopuszczalnego ciężaru pojazdów), likwidowaniu ograniczonej skrajni, naprawach poboczy czy poprawie stanu nawierzchni.

Poprawa bezpieczeństwa to główny cel realizowany przez nowatorskie i obiecujące programy: Przyjazna droga, łącząca tradycyjne i niekonwencjonalne metody oddziaływania na kierowców, zmierzające do ograniczenia prędkości pojazdów oraz Zielona droga, mający na celu ochronę przydrożnych alei drzew, cennych przyrodniczo i kulturowo. To również dialog i współpraca jakie ZDW planuje nawiązać w ramach konkursu Buforstrada z pomysłodawcami innowacyjnych rozwiązań bezpieczeństwa ruchu drogowego, chroniącego ludzkie życie i zdrowie w przypadku zderzenia pojazdu z drzewem.

Nowoczesne zarządzanie zmienia podejście administracji drogowej do zarządzania drogami. Opiera się na pozyskiwaniu dokładnych danych o infrastrukturze drogowej (diagnostyka stanu sieci i elektroniczna ewidencja dróg), wprowadzaniu nowoczesnych technologii, materiałów i kontroli prowadzonych prac. Nowoczesne zarządzanie to również poszukiwanie nowych źródeł finansowania inwestycji (partnerstwo publiczno-prywatne), wprowadzenie standaryzacji utrzymania dróg, poprzez bieżące naprawy dróg, oznakowanie poziome i pionowe, sprzątanie, poprawę stanu poboczy i zieleni przydrożnej,  jak również doskonalenie zespołu pracowników, będącego siłą ZDW.

– Już dziś widoczne są pozytywne zmiany na drogach wojewódzkich naszego regionu – reasumuje Waldemar Królikowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie – Te najbardziej spektakularne, to inwestycje zrealizowane przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach RPO Warmia i Mazury 2007-2013. Nadal będziemy dążyć do maksymalnego wykorzystania funduszy unijnych obecnej perspektywy finansowej. Wiele zmian wprowadzamy już teraz w ramach środków własnych oraz dzięki dobrej współpracy z instytucjami, nie tylko z branży drogowej. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych lat wszyscy mieszkańcy naszego regionu odczują większy komfort podróżowania drogami wojewódzkimi.

Urząd Marszałkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*