Dożynki wojewódzkie 2021 za nami

- Kategoria: Wiadomości
0

Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie odbyły się w niedzielę 19 września 2021 roku na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku. Organizatorem wydarzenia był samorząd województwa.

–  Ogromnie się cieszę, że po roku przerwy spowodowanej ograniczeniami pandemicznymi mogliśmy się spotkać tradycyjnie w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, by wspólnie celebrować Święto Plonów – mówił do uczestników gospodarz wydarzenia marszałek Gustaw Marek Brzezin. – To piękna tradycja naszej narodowej tożsamości, kultury oraz obrzędowości, a przede wszystkim czas podziękowania Bogu za zebrane plony, a rolnikom za trud związany z codzienną, ciężką pracą na roli. To też wspaniała okazja do wspólnego spotkania rolników z całego województwa. Tym bardziej, że mieszkamy regionie, w którym rolnictwo stanowi jeden z kluczowych i najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki.

Marszałek Gustaw Marek Brzezin powitał wszystkich rolników, sołtysów, przedstawicieli instytucji działających na rzecz rolnictwa, przedstawicieli związków branżowych i zawodowych rolników, a także grupy wieńcowe. Mszę świętą koncelebrował metropolita warmiński ks. abp. Józef Górzyński. Po części oficjalnej dla zgromadzonych wystąpił zespół MEJK.

Gospodynie jak co roku rywalizowały o tytuł najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Na III miejscu w konkursie na wieniec znalazły się Gołdap i Jeziorany (przyznano nagrody po 3 tys. zł), II miejsce – Biała Piska i Bartoszyce (po 4 tys. zł), a na I miejscu – Banie Mazurskie (5 tys. zł). Nagrodę specjalną w tym konkursie wygrał wieniec zgłoszony przez gminę Budry (1,5 tys. zł). Wyróżnienia (po 1,3 tys. zł) przypadły wieńcom zgłoszonym przez gminy: Olsztynek, Budry, Susz, Grodziczno, Iława, Miłakowo i Płośnica.

Rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe. Tu na III miejscu znalazły się Gubławki z gminy Zalewo i Rozogi z gminy Sorkwity (po 2,5 tys. zł), na II miejscu Starduny z gminy Ełk i Nawiady z gminy Piecki (po 3 tys. zł), a na I – Piotraszewo z gminy Dobre Miasto (3,5 tys. zł). Wyróżnienia w tej rywalizacji powędrowały do Stradun z gminy Ełk i Nawiad z gminy Piecki (po 1,5 tys. zł).

Podczas wydarzenia wręczono również „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego“ oraz „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego:

1. Biadała Krzysztof
2. Dramiński Janusz
3. Leyk Czesław
4. Leyk Janina
5. Mikołajczyk Przemysław
6. Sadłowska Jadwiga
7. Sadłowski Franciszek
8. Salitra Jerzy
9. Szczepkowski Zenobiusz
10. Waraksa Marian

„Zasłużony dla Rolnictwa”  (wnioskodawcą tej odznaki jest Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego):

1. Remuszko Agnieszka
2. Szopiński Piotr Grzegorz
3.Piotrkowski Roman
4. Rutyna Teresa
5. Piekarski Zbigniew
6. Rymszewicz Alicja
7. Mikos Halina
8. Wróblewska Helena
9.  Lisiewski Jan
10. Tkaczuk Janusz
7. Gawryszewska Joanna
8.  Konkiel Katarzyna
9. Małyska Mariola

„Zasłużony dla Rolnictwa”  (wnioskodawcą tej odznaki jest prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Romuald Tański):

1. Dudziak Mateusz
2. Dziki Mariusz
3. Głowacka Mariola
4. Gołębiewski Bogumił
5. Kazaniecki Krzysztof
6. Kopyciński Jarosław
7. Krauze Barbara
8. Kuhn Karolina
9. Łada Dorota
10. Łobik Alojzy
11. Maczuga Daniel
12. Mateblowski Paweł
13. Musiał Mariusz
14. Naszkiewicz Piotr
15. Pergoł Łukasz
16. Putra Iwona
17. Sadowski Dariusz
18. Szymczyk Rafał
19. Wiśniewski Jarosław
20. Żołędziewski Stanisław

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Aplikacja Siron – nowe narzędzie w rękach policjantów

W ręce warmińsko-mazurskich policjantów trafiło nowe narzędzie. Specjalistyczne