Dotacje na monitoring suszy

- Kategoria: Wiadomości
0

Cztery lokalne samorządy podpisały z samorządem województwa umowę na uruchomienie stacji meteorologicznych na Warmii, Mazurach oraz Powiślu.

Dotacje konkursowe na „Warmińsko-Mazurski Mechanizm Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej” uruchomione zostały w tym roku po raz pierwszy w historii samorządu województwa.

Ideą konkursu jest zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych na terenie całego regionu. Pozyskiwane z nich dane poza bieżącym wykorzystaniem lokalnym, będą stanowiły uzupełnienie krajowej sieci stacji meteorologicznych, które pracują w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej. Obsługiwany jest on przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

– To jest pilotażowy program i nasza wspólna praca, dlatego bardzo dziękuję za zaangażowanie – mówił podczas podpisywania umów Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Zakładamy, by w niedalekiej przyszłości podobne stacje funkcjonowały w każdym powiecie, choć już teraz w niektórych lokalizacjach występują po dwa urządzenia. Wszystko z myślą o prowadzonej na naszych terenach działalności rolniczej. Specjalistyczne pomiary i obserwacje pozwolą na rzetelną ocenę aktualnego zagrożenia. A w razie klęsk żywiołowych, których przecież w dzisiejszych czasach nie brakuje, będą pomocne w przypadku starania się o odszkodowania.

Zadaniem monitorowania suszy rolniczej jest wskazanie obszarów, na których występują straty w uprawach. Według ustawy susza oznacza szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od 21 marca do 30 września danego roku.

Monitoring Suszy Rolniczej w Polsce prowadzony jest dla grup i gatunków roślin: zbóż ozimych, zbóż jarych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, rzepaku i rzepiku, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew owocowych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych.

Opracowany System zawiera aplikacje komputerowe integrujące dane meteorologiczne, potrzebne do obliczenia klimatycznego bilansu wodnego (KBW) oraz dane z cyfrowej mapy glebowo-rolniczej, obrazującej przestrzenne zróżnicowanie retencji wodnej różnych kategorii agronomicznych gleb. Przy wyznaczaniu obszarów zagrożonych suszą rolniczą dla poszczególnych upraw w SMSR uwzględniane są dwa czynniki: warunki pogodowe i podatność gleb na suszę.

Dzięki pilotażowi finansowe wsparcie było skierowane do samorządów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz powiatów (za wyjątkiem miast na prawach powiatu).

W województwie warmińsko-mazurskim powstaną stacje meteorologiczne w Kurzętniku (powiat nowomiejski), Księżym Dworze (gmina Działdowo), Zabłociu Kanigowskim (powiat nidzicki) oraz Świętochowie (gmina braniewski). Obecnie w regionie stacje meteo działające w SMSR IUNG funkcjonują w Rybnie (powiat działdowski), Szkotowie (powiat nidzicki), Komorowie (powiat piski) oraz Głotowie (powiat olsztyński).

Według założeń nowe stacje muszą powstać do końca 2021 rokutłumaczy Marcin Paliński, starosta nidzicki. – Dotacja na zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej wraz z urządzeniem ogródka meteorologicznego nie mogła przekroczyć kwoty 50 tys. zł. Stacje powstały głównie z myślą o rolnikach, choć przecież ze szczegółowych i specjalistycznych pomiarów będzie można korzystać także do innych celów.

W 2021 roku na „Warmińsko-Mazurski Mechanizm Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej” samorząd województwa przeznaczył kwotę 200 tys. zł.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Aplikacja Siron – nowe narzędzie w rękach policjantów

W ręce warmińsko-mazurskich policjantów trafiło nowe narzędzie. Specjalistyczne