Polecane artykuły

Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne – jak to działa?

Fotowoltaika na dachu naszego domu to coraz popularniejszy w Polsce sposób na obniżenie rachunków za prąd. Szczególnie dotyczy to osób, które mieszkają w dobrze położonych miejscach i są w stanie uzyskać wysokie wyniki w czasie sprzyjającej pogody, jednak obecnie dostępna technologia umożliwia efektowne działanie całej instalacji także w mniej atrakcyjnych – z punktu widzenia montażu paneli – miejscach. Z tego powodu, jeżeli zastanawiamy się nad realizacją takiego pomysłu, warto dowiedzieć się, czy możemy ubiegać się o współfinansowanie naszej inwestycji z jakiegoś programu. Jak dokładnie to działa? Jakie wsparcie finansowe możemy uzyskać i jakie są warunki jego przyznania? Czy z dopłaty do instalacji fotowoltaicznej może skorzystać każdy, czy trzeba wcześniej spełnić odpowiednie warunki, by zostać wziętym pod uwagę przy rozdzielaniu pieniędzy?

1. Kto może skorzystać z dofinansowania?

2. Jakie są zasady dofinansowania na panele pV?

3. Do kiedy trwa program?

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Program Mój Prąd, potocznie nazywany także 5000 plus na panele fotowoltaiczne, rozpoczął się w 2019 roku, a pod jego koniec zakończyła się pierwsza tura zbierania wniosków o finansowanie. Kolejną szansę będziemy mieli w wyznaczonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miesiącach w roku 2020. Z programu skorzystać może każda osoba fizyczna, która chce wykorzystać instalację pV do produkcji prądu na swój własny użytek. Dotacja przeznaczona jest jedynie dla budynków mieszkalnych, a więc najczęściej domów.

Jakie są zasady dofinansowania na panele pV?

W ramach programu możemy uzyskać wsparcie w wysokości do 53 000 złotych, przy czym wysokość dodatku jest szacowana na podstawie wielkości inwestycji oraz dochodów w gospodarstwie, które złożyło wniosek. Drugim ważnym warunkiem jest fakt, że fotowoltaika dofinansowanie 2020 jest dostępne tylko dla osób, które nie korzystały wcześniej z innych programów dotyczących fotowoltaiki. Maksymalna moc finalnej instalacji nie może być również większa, niż 10 kW.

Do kiedy trwa program?

Oficjalnie program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma potrwać do 2025 roku, jednak istnieje możliwość jego wcześniejszego zakończenia, gdy środki przeznaczone na wspieranie montowania paneli zostaną wyczerpane. Do dyspozycji osób, których zainteresowała fotowoltaika Olsztyn, jest około 1 miliard złotych, co oznacza że z pomocy w realizacji inwestycji będzie mogło skorzystać około 200 000 gospodarstw w całej Polsce.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*