Polecane artykuły

Dofinansowanie do pomp ciepła 2023

Pompy ciepła to jedna z najlepszych metod na zapewnienie sobie w domu komfortowych temperatur, a jednocześnie efektywnego obniżenia rachunków. Ich instalacja to jednak pewien jednorazowy koszt, który trzeba ponieść, by później cieszyć się oszczędnościami. Czy w roku 2023 można liczyć na dofinansowanie w tym zakresie? Przyglądamy się tematowi.

Jakie dofinansowania do pompy ciepła?

W zależności od powierzchni domu i rodzaju pompy ciepła (gruntowa lub powietrzna) jej koszt może wynosić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. To sporo, choć nadal to inwestycja opłacalna. Zainteresowani tematem mogą na szczęście skorzystać z dwóch rodzajów finansowego wsparcia. Jakich? Oto one:

Czyste powietrze

To dofinansowanie skierowane jest do osób mieszkających w domach jednorodzinnych, które zdecydowały się na wprowadzenie pompy ciepła w miejsce starego pieca (który powinien zostać zezłomowany – co jest o tyle istotne w udokumentowaniu, ze to dotacja na wymianę źródła ciepła). Tym programem zajmuje się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Istotnym warunkiem jest tutaj kryterium dochodowe, które wiąże się z maksymalnym rocznym zarobkiem 135 tysięcy złotych (lub 270 tysięcy w przypadku rozliczania się wspólnie z małżonkiem/małżonką).

W zależności od wysokości miesięcznego dochodu wnioskodawców, można uzyskać podwyższone dofinansowanie, jeśli dochód jest niski.

Przy samej procedurze uzyskania dotacji należy złożyć dwa odrębne wnioski, jeden o dofinansowanie samo w sobie, drugi o wypłatę przyznanych środków. Ile wynosi czas otrzymania środków? Pierwszy z wniosków najczęściej jest procedowany przez około miesiąc. Następnie należy otrzymać umowę dotacji, co oznacza oczekiwanie od około 4 do około8 tygodni. Sama wypłata pieniędzy to już 5 do 6 miesięcy od momentu złożenia drugiego wniosku.

Warto tez mieć na względzie, ze jeśli w danym budynku jest prowadzona działalność gospodarcza, dotacja może być zredukowana lub wręcz nieprzyznana.

Moje ciepło

Ten rodzaj dofinansowania jest dla odmiany dedykowany właścicielom tych domów, które bądź zostały wybudowane niedawno (po 1 stycznia 2021 roku), bądź jeszcze są w trakcie budowy. W tym przypadku dotacje przydziela Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W tym przypadku nie ma kryterium dochodowego, a same dodatkowe środki mogą być przyznane w kwotach do 7 tysięcy złotych dla pompy powietrznej, bądź do 21 tysięcy złotych dla gruntowej pompy ciepła.

Istnieje tu jednak szereg dodatkowych obostrzeń, chociażby związanych z wykazanym w projekcie budowlanym wskaźnikiem EP na poziomie co najmniej 55 kWh na metr kwadratowy rocznie. Co równie istotne – chodzi o inwestycje, które są ukończone i w pełni opłacone, a same pompy ciepła muszą być zgodne z klasą efektywności A++ dla 55 stopni (w przypadku pomp powietrze/powietrze – A+).

Samo urządzenie, którego dotyczy dotacja, musi być nowe, wyprodukowane najdalej dwa lata przed montażem, a budynek powinien uwzględniać działanie ogrzewania podłogowego.

Wymogi i formalności przy dofinansowaniu pomp ciepła

W przypadku obu rodzajów dofinansowania konieczne jest spełnienie jeszcze kilku warunków oraz szeregu formalności. Można na ten temat przeczytać między innymi na stronie zerowat.pl, gdzie znajdują się dość dokładne informacje, pomocne w określeniu poziomu wsparcia, a także ustaleniu, czy w przypadku danego budynku jest możliwe uzyskanie konkretnego rodzaju dofinansowania. Przy okazji można się tam też dowiedzieć paru rzeczy na temat systemów fotowoltaicznych oraz efektywnej klimatyzacji.

Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*