Dlaczego warto odwiedzić Łazienki Królewskie w Warszawie?

Dlaczego warto odwiedzić Łazienki Królewskie w Warszawie?

- Kategoria: Polecane artykuły
0

Łazienki Królewskie to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w stolicy, mieszczące w sobie cenne zabytki Warszawy. Stanowią atrakcję turystyczną, której nie można pominąć, przyjeżdżając do grodu nad Wisłą. Do największych atrakcji Łazienek Królewskich należą: Pałac na Wyspie, Amfiteatr, Biały Domek, jak również zabytki w postaci pomników i rzeźb.

Najcenniejsze zabytki w stolicy: Pałac na Wyspie i pomnik Fryderyka Chopina

Malowniczy Pałac na Wyspie i pomnik Fryderyka Chopina to najbardziej charakterystyczne elementy architektury Łazienek Królewskich, a jednocześnie cenne zabytki Warszawy. Wiele ciekawych informacji dotyczących budownictwa całej parceli znajduje się na stronie internetowej: https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/architektura. Początku Pałacu na Wyspie sięgają XVII wieku. Niegdyś łaźnia w stylu barokowym, dzisiaj – klasycystyczna budowla, mająca symbolizować marzenia władcy o suwerennym i idealnym państwie.

Pomnik Fryderyka Chopina to jeden z najbardziej znanych na całym świecie polskich monumentów. Znajduje się w niedalekiej odległości od Alei Ujazdowskich i Pałacu Belwederskiego. Jego autorem jest Wacław Szymanowski – wybitny rzeźbiarz i malarz na przełomie XIX i XX wieku.

Amfiteatr w Łazienkach Królewskich

Niedaleko Pałacu na Wyspie i nad brzegiem malowniczego Stawu Południowego znajduje się Amfiteatr, gdzie w sezonie letnim odbywają się liczne przedstawienia teatralne oraz koncerty. Obiekt został otwarty we wrześniu 1791 roku. Jego architektem był Jan Chrystian Kamsetzer, który przy tworzeniu amfiteatru inspirował się, między innymi, ruinami Forum Romanum, jak również wzornikami przedstawiającymi odkrycia w Herkulanum.

Biały Domek w warszawskich Łazienkach Królewskich

Biały Domek, znajdujący się tuż przy Promenadzie Królewskiej, to pierwszy budynek, który powstał na zlecenie Stanisława Augusta, całkowicie od podstaw. Na pierwszym piętrze obiektu znajduje się, udostępniona zwiedzającym, Królewska Kolekcja Grafiki, czyli ryciny przedstawiające sceny z poematu Owidiusza, jednego z najbardziej wybitnych rzymskich poetów.

Rzeźby, czyli cenne zabytki Warszawy w Łazienkach Królewskich

Na terenie Łazienek Królewskich znajdują się również liczne rzeźby stanowiące cenne zabytki stolicy. Należą do nich, np.: Herkules, Kartusz Herbowy Stanisława Augusta, Kolumna z orłem, Neptun, Tankred i Klorynda, Tańczący Satyr, Bachantka chwytająca winne grono z ręki Satyra, Hermafrodyta, Alergia Wody, Źródło Południowe, Jutrzenka, Zegar Słoneczny czy Wisła.

Artykuł sponsorowany

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Koronawirus. 20 nowych przypadków na Warmii i Mazurach

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (17.09) o 652 nowych