Polecane artykuły

Diament, a brylant – wyjaśniamy wszelkie wątpliwości

Jaki powinien być idealny pierścionek zaręczynowy? Z diamentami, z brylantami? To pytanie często zaprząta męskie głowy w czasie przygotowań do oświadczyn. A odpowiedź jest prostsza, niż się wydaje. Nie są to ani dwa zupełnie różne kamienie, ani też synonimy. O co więc chodzi? Sprawdź!

Czym jest diament, a czym brylant?

Jak powstają diamenty? Historia każdego z nich zaczyna się głęboko pod ziemią… Tam w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury przekraczającej 1000°C zachodzi proces krystalizacji tych minerałów z węgla obecnego w magmie. W efekcie uzyskują one niezwykle trwałą strukturę – to najtwardsze kamienie w przyrodzie. Następnie w wyniku procesów tektonicznych powoli przesuwają się w kierunku powierzchni. Największe diamentowe złoża znajdują się w Afryce i Brazylii. Mniejsze w Indiach, Rosji oraz Australii.

Wydobyte diamenty są chropowate i lekko matowe o średnim połysku. Dopiero odpowiednio oszlifowane zaczynają „łapać” i odbijać refleksy świetlne. Od tego momentu noszą już nazwę brylantów – w takiej właśnie formie jubilerzy umieszczają je w pierścionkach zaręczynowych.

Nie wszystkie diamenty występujące w przyrodzie nadają się do wyrobu biżuterii. Szacuje się, że cechy kamieni jubilerskich ma zaledwie 10-20% z nich. Najstarsze powstały trzy a najmłodsze około miliarda lat temu. Poza pięknem to właśnie rzadkość ich występowania oraz wiek sprawiają, że diamenty są tak drogocenne. Na koszt biżuterii wpływa zarówno wielkość, kolor, jak i sposób cięcia minerału – im większy, oraz bardziej transparentny, tym pierścionek zaręczynowy jest droższy.

article-thumb2

Czy brylant i diament jest tym samym?

W pewnym sensie. Każdy brylant jest diamentem, ale diament stanie się brylantem dopiero po odpowiednim oszlifowaniu. Zanim kamienie trafią do pracowni jubilerskiej, poddaje się je starannej selekcji. Przy ocenie bierze się pod uwagę ich:

  • masę (carat),
  • czystość (clarity),
  • zabarwienie (colour).

Następnie do akcji wkraczają artyści i szlifierze. Aby powstał brylant, potrzebna jest mistrzowska ręka i precyzyjne cięcie, co ze względu na naturalną twardość tego minerału jest wielką sztuką. Dlatego też przez długi czas pierścionki i naszyjniki ozdabiano „surowymi” kamieniami. Zmieniło się to dopiero na początku XV wieku, kiedy Belgijczyk Lodewyck van Bercken wpadł na pomysł cięcia diamentu… innym diamentem. Tę technikę stosuje się w pracowniach jubilerskich do dziś.

W zaręczynowych kolekcjach jubilerzy wykorzystują więc brylanty. Mimo to nazwy: „pierścionek z diamentami” oraz „pierścionek z brylantami” często są używane zamiennie.

Jakie są różnice pomiędzy brylantami a diamentami?

Diament pochodzący z wnętrza ziemi ma postać większych lub mniejszych kryształów o ośmiu albo sześciu ściankach. Jego powierzchnia jest chropowata i matowa – nieoszlifowany nie zachwyca więc niczym szczególnym. Dopiero odpowiednie cięcie wydobywa z niego blask.

Kamieniom szlachetnym można nadać praktycznie dowolną formę – poszczególne szlify różnią się między sobą liczbą bocznych ścianek i ukształtowaniem zewnętrznej krawędzi. Za najpiękniejszy uważa się okrągły, czyli brylantowy – perfekcyjny, idealnie symetryczny. Tak ukształtowany diament, czyli brylant ma:

  • 57 ścianek bocznych – to one wprowadzają do minerału światło, które następnie odbija się wielokrotnie od wewnętrznej struktury. Efekt ten zobaczysz jako charakterystyczne mienienie się,
  • okrągłą krawędź zewnętrzną – w tym miejscu znajdziesz wygrawerowany numer seryjny przypisany do konkretnego certyfikatu.

Żeby pierścionek zaręczynowy z brylantami zachwycał grą świateł, wszystkie płaszczyzny kamienia muszą być idealnie nachylone. Tutaj liczą się milimetry. Dzięki odpowiednim proporcjom i symetrii wpadające do wnętrza światło odbija się od ścianek pod odpowiednim kątem. Prawidłowo oszlifowany diament jest pełen życia, mieni się wieloma kolorami, a jednocześnie pozostaje idealnie przejrzysty.

article-thumb3

Gdzie kupić idealny pierścionek?

Decydując się na zaręczynowy pierścionek z brylantami, kamień powinien mieć certyfikat autentyczności. Aby mieć pewność, że biżuteria jest prawdziwa zarówno pod kątem użytych materiałów, jak i projektu, najlepiej wybrać zaufany salon jubilerski. Najwyższej jakości dodatki biżuteryjne z prawdziwymi diamentami znajdziesz w ACLARI – sprawdź!

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*