Czym jest kredyt dla firmy i jak go otrzymać?

- Kategoria: Polecane artykuły
0

Kredyt dla firmy to jedna z pierwszych możliwości, która przychodzi do głowy przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą lub chcącym otworzyć swoją firmę. Kredyty dla firm to szczególny rodzaj produktu bankowego, który jest przyznawany na nieco innych zasadach niż standardowe kredyty gotówkowe lub kredyty hipoteczne i wymaga innego kompletu dokumentów. Jak zatem otrzymać kredyt dla firmy?

Czym jest kredyt dla firmy i czym się różni od innych form kredytów?

Kredyt na firmę to oferta bankowa przeznaczona dla przedsiębiorców. Oddzielna oferta jest skierowana do osób, które planują założyć firmę i potrzebują środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wymogi stawiane przez banki różnią się dla obu grup. W przypadku kredytów dla firm dostępne są m.in. kredyty obrotowe, kredyty odnawialne w rachunku firmowym oraz kredyty inwestycyjne. Każdy kredyt jest przyznawany na podstawie innych dokumentów i kryteriów. Co ważne, kredyty dla firmy są często znacznie bardziej atrakcyjne niż kredyty dla osób prywatnych ze względu na niższe oprocentowanie i zabezpieczenie finansowe. Przed przyznaniem kredytu lub odrzuceniem wniosku banki wymagają najczęściej od przedsiębiorcy dostarczenie biznesplanu, jeżeli kredyt ma dostać stosunkowo młoda firma. W przypadku firm, które są na rynku już od kilku lat, częściej wymaga się dokumentów potwierdzających kondycję finansową firmy. Pozwalają one ocenić przedstawicielom banku, czy firma ma szanse utrzymać się na rynku.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać kredyt na firmę?

Każdy bank posiada swoje własne kryteria i wymagania odnośnie kredytobiorców, jednak niektóre wymagania można spotkać w praktycznie każdym banku. Mowa przede wszystkim o posiadania zdolności kredytowej i dobrej historii w banku. Bardzo duże znaczenie ma także zabezpieczenie finansowe. Banki zazwyczaj chętniej udzielają kredytu firmom, które są na rynku co najmniej dwa lata. Zdarza się jednak, że dobre wyniki finansowe firmy i historia kredytowa przedsiębiorcy przekonują przedstawicieli banku do wydania kredytu młodszym firma. Jeśli kredyt ma otrzymać spółka z o.o., to jednym z wymagań banku jest zgoda wszystkich członków zarządu. W przypadku młodych firm bank może wymagać dokumentów potwierdzających płynność finansową i dokumenty pokazujące, czy firma otrzymała środki z dotacji i jak je wykorzystała.

Jak znaleźć najlepszy kredyt dla firmy?

Wybór odpowiedniego kredytu dla firmy ma duże znaczenie, dlatego nie warto podejmować decyzji od razu, jak tylko okaże się, że jakiś bank jest gotowy zapewnić finansowanie firmy. Na początek warto zastanowić się, czego tak naprawdę oczekuje się od kredytu i jak wysoka powinna być kwota finansowania. Trzeba również przemyśleć, o jaki rodzaj kredytu najlepiej się ubiegać: o kredyt obrotowy (z reguły bierze się go dla opłacenia bieżących wydatków firmy), kredyt inwestycyjny (otrzymane pieniądze można wydać wyłącznie na technologie potrzebne do rozwoju firmy) i kredyt w rachunku odnawialnym (działa podobnie jak debet z określonym limitem). Na rynku można znaleźć wiele różnych ofert, dlatego warto skorzystać z porównywarki kredytów jak np. Expander.

Artykuł sponsorowany

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Od nowego roku zmiany w podatkach od nieruchomości

Nowe stawki podatku od nieruchomości na 2022 rok