Polecane artykuły

Czym charakteryzuje się dobry headhunter?

Słowo „headhunter” większości Polaków nie kojarzy się dosłownie z niczym. Fakt ten nie powinien dziwić, gdyż termin ten służy głównie określeniu osób, które poszukują najlepszych kandydatów na dany wakat. Rekruterzy pracujący w agencji HR stawiają na tradycyjne poszukiwanie kandydata, podczas gdy headhunterzy – na spersonalizowane działania zakrojone na szeroką skalę. Headhunter to osoba, której trzeba zaufać, lecz wcześniej wybrać taką, której usługi będą odpowiadały danej firmie. A to już trudny proces.

Kim jest headhunter?

Headhunter to osoba, dla której nie ma – przynajmniej w teorii – rzeczy niemożliwych. Przez wielu pracodawców traktowani jako ostateczna deska ratunku, rekrutują wyłącznie osoby wysokiego szczebla, menadżerów, prezesów oraz osoby decyzyjne, których z reguły nie da się znaleźć w sposób inny niż nawiązanie z nimi bezpośredniego kontaktu.

Oznacza to, że rekruter zatrudnia, podczas gdy headhunter – wchodzi w interakcje z kandydatami i poszukuje ich bardziej aktywnie, personalizując swoje czynności w taki sposób, aby znaleźć osobę w zasadzie idealną. Headhunter poszukuje, rekruter zatrudnia poszukujących. 

Cechy dobrego headhuntera

Dobry headhunter ma kilka cech szczególnie istotnych na tym bardzo skomplikowanym rynku, w którym wszelkie warunki tak naprawdę dyktuje nie pracodawca, a pracownik. Wynika to z tego, że specjaliści rzadko poszukują możliwości zmiany pracy. Czy to z uwagi na wystarczające wynagrodzenie, czy ze względu na dobre warunki, zazwyczaj zostają u swoich pracodawców na wiele lat, bez chęci i realnego powodu zmiany. Headhunter powinien, przynajmniej w założeniu, nakłonić pracownika do zmiany pracodawcy i sprawić, aby przystał na jego propozycję. To zadanie tylko brzmi prosto, tak naprawdę jednak sprowadza się do wykorzystania całej wiedzy na temat danego rynku, ludzkich zachowań, a nawet psychologii.

Dobry headhunter powinien ocenić wszystkie istotne cechy kandydata, które mogą być kluczowe w kwestii danego wakatu, w tym oczekiwania finansowe, dotychczasowe warunki pracy, a nawet oczekiwania względem ciekawych dodatków. Każdy pracownik, czy to przyszły, czy obecny, powinien dobrze pasować do wybranego wakatu i odwrotnie – pracodawca powinien dostosować się do wymagań specjalistów, gdy zależy mu na zatrudnieniu wybranej osoby w swoich szeregach. Dobry headhunter powinien ocenić każdy szczegół wybranej osoby i wykorzystać w tym celu swoje umiejętności interpersonalne, łatwość nawiązywania kontaktów i wiele innych cech z pogranicza psychologii. Potrzebujesz więcej informacji? Sprawdź serwis https://bigram.pl/

Headhunter a rekruter

Headhunter z rekruterem wbrew pozorom nie ma zbyt wiele wspólnego. Rekruter, czyli osoba zatrudniona na tym stanowisku w agencji rekrutacyjnej, prowadzi rozmowę z kandydatami, którzy samodzielnie dotarli do wybranego ogłoszenia i chcą spróbować swoich sił w wybranej firmie. W takiej sytuacji rynek dyktuje pracodawca, który w zasadzie sam decyduje o wysokości stawki, zakresie obowiązków czy liczbie godzin przepracowanym w wybranym wymiarze czasu pracy.

Headhunter pracuje na zupełnie innej zasadzie. Sam poszukuje pracowników, poznaje ich oczekiwania i stara się je zaspokoić, proponując stawkę adekwatną do umiejętności, dotychczasowego przebiegu kariery i wielu innych zmiennych. W rezultacie to pracownik dyktuje warunki, gdyż w przeciwieństwie do sytuacji opisanej powyżej, to nie on zgłosił się do danego przedsiębiorstwa, a przedsiębiorstwo do niego.

Tak czy inaczej, dobry headhunter jest na wagę złota. Osoby te cenione są na rynku za prawdziwą, realną specjalizację, którzy mogą wyszukać odpowiednią osobę na wybrane stanowisko, bez żadnych kompromisów i półśrodków.

 

 

Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*