Czy będzie trzeci przewoźnik do obsługi komunikacji miejskiej w Olsztynie?

- Kategoria: Wiadomości
0

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu ogłosił przetarg na świadczenie usług komunikacji miejskiej w Olsztynie w zakresie przewozów autobusowych na lata 2015-2025. Nowy przewoźnik ma przejąć od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego część kursów.

Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług przewozu regularnego wykonywanego w ramach lokalnego transportu zbiorowego (komunikacji miejskiej w Olsztynie) na liniach nadzorowanych przez Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, na całym obszarze układu komunikacyjnego, tj. na terenie miasta Olsztyna i gmin podolsztyńskich, z którymi miasto Olsztyn podpisało stosowne porozumienia.

Teraz w Olsztynie na miejskich liniach działają dwaj przewoźnicy – poza MPK, konsorcjum KDD/Blue Line. W poprzednim roku autobusy przejechały łącznie niemal 7,8 mln kilometrów. Prywatny operator zrealizował ok. 10 proc. połączeń. W ogłoszonym właśnie przetargu do wzięcia jest dwukrotnie więcej, bo co najmniej 1,3 mln kilometrów.

Kolejny prywatny przewoźnik oznacza, że do dyspozycji olsztynian będzie jeszcze więcej nowych i komfortowych autobusów. Zwycięzca przetargu kupi łącznie 23 pojazdy – 20 wyjedzie na trasy stolicy regionu, a trzy pozostałe będą w rezerwie. To standardowe, 12-metrowe maszyny, które zabiorą minimum 90 pasażerów, z miejscem na co najmniej jeden wózek dziecięcy i inwalidzki. Co ważne – poza klimatyzacją, informacją pasażerską, monitoringiem i biletomatem – w autobusach będzie bezprzewodowy dostęp do Internetu.

Oddanie prywatnemu przewoźnikowi kolejnych linii to szansa na rozwój sieci komunikacji miejskiej w Olsztynie. W poprzednim roku za kilometr przejechany przez jeden autobus MPK gmina płaciła MPK 9,33 zł. W przypadku konsorcjum KDD/Blue Line ta stawka była o 3,11 zł niższa. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostały przeznaczone na zwiększanie liczby kursów na istniejących liniach. Pozwoliły też np. uruchomić linię nr 35, wożącą pasażerów między os. Podgrodzie a pl. Pułaskiego.

Umowa z nowym przewoźnikiem zostanie zawarta na 10 lat. Ile firm i za jakie pieniądze będą chciały wozić olsztynian – dowiemy się w drugiej połowie sierpnia.

 

Źródło: UM Olsztyna/bip.zdzit.olsztyn.eu

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Biedronka otwiera w Stawigudzie najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne

Od 27 września system logistyczny Biedronki ma już