Coraz bliżej budowy węzła przesiadkowego Olsztyn – Śródmieście

Coraz bliżej budowy węzła przesiadkowego Olsztyn – Śródmieście

- Kategoria: Wiadomości
0

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną decyzję ws. budowy węzła przesiadkowego Olsztyn Śródmieście. Ten dokument otwiera drogę do uzyskania nowej decyzji o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej.

– W czwartek (29.07.) prezkazaliśmy wykonawcy plac budowy – mówi Andrzej Karwowski, kierownik Jednostki Realizującej Projekt przebudowy węzła przesiadkowego –  Teraz firma Skorłutowski, która będzie realizowała to zadanie,  zacznie realizować te roboty, na które mamy pozwolenie w związku z decyzją ZRiD wydaną na przebudowę ulicy Partyzantów. Nie obejmuje to oczywiście prac, które stoją w sprzeczności z innymi decyzjami.

Jednym z elementów docelowych prac będzie rozbiórka ponad 50 garaży i budynków gospodarczych znajdujących się na tym terenie. Roboty będą prowadzone pod nadzorem archeologicznym, bowiem w latach 20. XX wieku mieścił się tam cmentarz ewangelicki. Gdy w 2018 roku, podczas przebudowy ul. Partyzantów odkryto w tym miejscu szczątki ludzkie, miasto zawarło z ze Stowarzyszeniem Święta Warmia i Kościołem Ewangelicko – Augsburskim w Olsztynie porozumienie trójtronne, w którym zobowiązało się do takiego zagospodarowania tego miejsca które pozwoli na uczytelnienie znjadującego się tu przed laty cmentarza. Luźne szczątki ludzkie, które ewentualnie zostaną tam odnalezione, będą z należytym szacunkiem zgromadzone w zaprojektowany specjalnie w tym celu Pawilonie Pamieci.

Ponadto na tym terenie powstanie Lapidarium oraz specjalne ścianki upamiętniające pochowanych mieszkańców Olsztyna. Nie zabraknie także ławeczek i innej małej architektury. Całość będzie otoczona parkową zielenią. Ponadto projekt przewiduje wybudowanie chodników, oraz kilku miejsc parkingowych, które będą pozwalały na krótkie zatrzymanie w celu odebrania lub przywiezienia na stację podróżnego. To elementy, który każdy będzie mógł zobaczyć gołym okiem. Ale przy okazji tej przebudowy zadbamy także o to, co pod ziemią. 

– Istotną dla okolicznych mieszkańców i przedsiębiorców częścią tej inwestycji jest kanalizacja deszczowa, która pozwoli zadbać o to, by w przyszłości nie dochodziło do zalewania okolicznych nieruchomości – dodaje Karwowski

Wartość umowy to ponad 4,6 mln zł brutto, ale w znacznej części uzyskano jej współfinansowanie unijne w projekcie „Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – łańcuchy ekomobilności”, gdyż teren znajduje się na obszarze już zrealizowanej przebudowy ul. Partyzantów.

Źródło: UM Olsztyna

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Tragiczny wypadek pod Lutrami. Na auto przewróciło się drzewo

W ostatnim czasie lokalnie występujące silne wiatry dają