Co jest lepsze, żelazko czy generator pary?

- Kategoria: Polecane artykuły
0

Prasowanie to jeden z tych domowych obowiązków, które często wywołują mieszane uczucia i skrajne emocje. Przeciwnicy zwracają uwagę na trudy przygotowania, czyli rozłożenie deski, nagrzanie żelazka i samo prasowanie, które nie zawsze jest skuteczne. Zwolennicy podkreślają komfort noszenia zadbanych ubrań i ich wysoką estetykę. Jeżeli przymierzasz się do zakupu nowego sprzętu do prasowania, to przemyśl dokładnie, czy wystarczy Ci klasyczne żelazko, czy jednak chciałbyś spróbować korzyści jakie płyną z posiadania generatora pary.

Żelazko parowe

Podstawowe, znane od dawna, urządzeniem do prasowania to oczywiście żelazko parowe. Cały zamysł polegał na podgrzaniu płaskiej, równej stopy żelazka, aby ciepło to wpłynęło na rozluźnienie włókien tkanin. Duża waga urządzenia dodatkowo je obciążała i przyspieszała rozprostowanie. Wyrzucana para lub woda ze spryskiwacza są tylko dodatkową opcją, delikatnie ułatwiającą prasowanie, ale nie mają kluczowego znaczenia.

Żelazko dobrze poradzi sobie radzi z wygładzaniem delikatnych zagnieceń, na cienkich tkaninach. Wiotkie włókna w bawełnianej koszulce lub wiskozowej bluzce nie stawiają oporu i szybko poddają się ciepłej stopie. W kilka chwil możesz zapewnić nienaganny wygląd Twoim codziennym ubraniom. Sprawa komplikuje się w momencie prasowania grubych tkanin, których ciepło nie przeniknie na wskroś i nie rozprostuje w pełni, nawet prasując z dwóch stron. Dodatkowo, zbiornik na wodę w klasycznym urządzeniu jest mały i jeżeli zamierzamy wyprasować spory stos ubrań, to niestety będzie trzeba go często uzupełniać. Jednym z czołowych modeli jest Tefal Express Steam FV2839. Sprawdź jego parametry i zastanów się czy będzie pasowało również Tobie.

Generator pary

W kwestii grubych i wymagających tkanin do akcji wchodzi generator pary, znany inaczej jako stacja pary. Jego działanie opiera się na nieco innej zasadzie. Kluczowe parametry to duża ilość pary wyrzucana pod wysokim ciśnieniem, tak, aby mogła przeniknąć przez cały materiał. Para wodna delikatnie zwilży tkaninę i sprawi że będzie bardziej miękka, a włókna wrócą na swoje naturalne miejsca. Stopa nadal jest ciepła, aby zagwarantować szybkie odparowanie wtłaczanej pary, aby nie przy większej kondensacji nie zamieniła się w wodę. Jednakże nie jest to czynnik decydujący o skuteczności prasowania. Dlatego wiele nowoczesnych modeli posiada jedną, uśrednioną, nie za wysoką temperaturę stopy, której się nie zmienia.

W efekcie prasowanie stacją pary jest znacznie szybsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Zagniecenia prędzej są rozprostowane, a materiałów nie przypalisz, nawet jeżeli będziesz dużo przesuwać stopą w jednym miejscu. Co więcej, spory wyrzut pary, nawet na kilkanaście centymetrów, sprawia że możesz prasować ubrania w pionie, bez konieczności podpórki do nadania prostego kształtu ubraniom w postaci prostej, poziomej deski.

Stacja pary jest urządzeniem znacznie bardziej zaawansowanym. Składa się ono ze stopy i stacji bazowej, w której umieszczony jest wysokociśnieniowy bojler. To w nim generowana jest para w dużych ilościach. Dzięki temu możliwości urządzenia są większe niż w przypadku klasycznego żelazka. Co więcej, sama stopa nie posiadając wbudowanego zbiornika na wodę jest lżejsza.

Ranking-zelazek.pl to dobre miejsce, gdzie możesz poznać najczęściej polecane i wybierane przez klientów modele. to dobre miejsce, gdzie możesz poznać najczęściej polecane i wybierane przez klientów modele.

Różnice pomiędzy żelazkiem a generatorem pary

Standardowe żelazko

– działa głównie ciepłem stopy

– niewielki wyrzut pary

– znacznie cięższe

– mały pojemnik na wodę, do 350 ml

Żelazko z generatorem pary

– solidny wyrzut pary

– niewielka waga stopy

– duży zbiornik wody , do 2l

Dla kogo wystarczy żelazko, a dla kogo lepszy generator pary?

Każde urządzenie do prasowania ma swoje plusy i minusy i będzie odpowiednie do różnych sytuacji. Jeżeli nie lubisz prasować, robisz to rzadko i raczej na pojedynczych ubrania, to bardziej sprawdzi się tradycyjne żelazko.

Jeżeli natomiast masz dużą rodzinę, przez co zawsze sporo ubrań do wyprasowania, to odczujesz spore korzyści z czegoś silniejszego. Generator pozwoli prasować szybko, sprawnie i skutecznie. Musisz jednak wziąć pod uwagę że sprzęt ten kosztuje nieco więcej i potrzebuje więcej miejsca na przechowywanie.

Artykuł sponsorowany

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Nieużytkowany Fiat odholowany z ul. Jagiellończyka

Olsztyńscy strażnicy miejscy kontynuują akcję usuwania samochodowych wraków,