Chciała sprzedać buty, a straciła ponad 4500 złotych

- Kategoria: Na sygnale
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Mimo licznych apeli policjantów i akcji informacyjnych na portalach sprzedażowych wciąż wiele osób bez zastanowienia wchodzi w przesłane linki i podaje dane logowania do bankowości internetowych tracąc przez to oszczędności. W ten sposób mieszkanka Olsztyna straciła ponad 4500 złotych.

W czwartek (16.06.2022) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie internetowym. Z relacji zgłaszającej wynikało, że na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż buty. Po chwili odezwała się do niej osoba zainteresowana kupnem i poprosiła o podanie adresu e-mail. Pokrzywdzona kilka minut później otrzymała wiadomość, której szata graficzna była łudząco podobna do wyglądu strony portalu sprzedażowego.

W mailu była podana instrukcja realizacji transakcji. Po kliknięciu przycisku „zaakceptuj zamówienie” kobieta została przekierowana na witrynę swojego banku. Niczego nieświadoma 26-latka na fałszywej stronie internetowej podała login i hasło do bankowości internetowej, a następnie kody autoryzacyjne. W ten sposób oszust zyskał dostęp do konta mieszkanki Olsztyna. Kobieta zorientowała się, że ma do czynienia z przestępcą po tym, jak z jej rachunku bankowego zniknęło ponad 4500 złotych.

Policjanci apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci

Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.

Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.

Przypominamy także o najczęstszych technikach phishingowych stosowanych przez przestępców: https://policja.pl/pol/aktualnosci/212455,Top-5-najczestszych-technik-phishingowych.html

Źródło: KMP Olsztyn (aj)

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Drogowe podsumowanie weekendu

W ubiegły weekend na drogach Olsztyna i powiatu