Polecane artykuły

Budowa domu w zgodzie z naturą?

Czy można budować dom w zgodzie z naturą? To pytanie wydaje się kontrowersyjne, bowiem sam proces budowy nie należy do najbardziej ekologicznych. Każde prace budowlane generują bardzo wiele zanieczyszczeń. Można jednak zminimalizować szkody dla środowiska, jeśli będziemy trzymać się kilku zasad.

Wybór odpowiedniej działki

Jeśli chcemy, by nasza budowa była jak najmniej degradacyjna dla środowiska naturalnego, zadbać możemy o to już na etapie wyboru odpowiedniej ziemi pod budowę. Z pewnością z punktu widzenia komfortu zamieszkania, lepszym wyborem niż tzw. goła ziemia będzie teren zadrzewiony. Roślinność produkuje tlen, cień, który pada dzięki drzewom, może w upalnych miesiącach dać nieco wytchnienia od promieni słonecznych, nie wspominając już o wizualnych korzyściach z bujnego i zadrzewionego ogrodu. Jeśli jednak zdecydujemy się na już zadrzewiony teren, wzrasta ryzyko, że część zieleni trzeba będzie wyciąć dla dobra projektu. Oczywiście, nie zawsze wycinka drzew jest możliwa, w niektórych przypadkach konieczne byłoby uzyskanie na to odpowiedniego pozwolenia, co nie jest sprawą łatwą. Zwykle, o ile pozwolenie zostanie uzyskane, oznacza to, że wycinka nie powinna zaszkodzić ekosystemowi. I tak jednak wielu z nas zgodzi się, że szkoda wycinać rosnące drzewo. Warto rozważyć więc działkę jeszcze niezagospodarowaną, gdzie od podstaw posadzimy rośliny już po zakończonej budowie. W tym przypadku jednak musi minąć czas, zanim te wyrosną. Kompromisem będzie wybór zadrzewionego terenu i takie usytuowanie domu, aby jak najmniej ingerować w naturę. Współpraca z architektem jest tutaj niezbędna.

Zastosowanie materiałów ekologicznych

Zastosowanie ekologicznych materiałów może znacznie zmniejszyć szkody dla naturalnego otoczenia podczas budowy. Ekologiczne domy są dziś coraz bardziej popularne właśnie ze względu na kwestię środowiska naturalnego. Jako pierwsze na myśl przychodzi zastosowanie drewna. Drewniane konstrukcje są nie tylko atrakcyjne wizualnie, dobrze pochłania dźwięki, ale też zapewniają mieszkańcom naturalną termoregulację. Jeśli dom posiada odpowiedni wykonaną izolację, to zimą zapewni optymalne ciepło, natomiast latem wnętrza będą nieco chłodniejsze. Najlepiej, jeśli samo pozyskiwanie drewna jako materiału do budowy domu odbywać będzie się w sposób zrównoważony, czyli bezpieczny dla środowiska. Taką gwarancję da nam certyfikat FSC pozwalający odróżnić wyroby z drewna, które pochodzą z odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Innym przykładem ekologicznego materiału są cegły wykonane z gliny z trocinami, bez domieszki popiołów. Z kolei na pokrycia dachowe nadaje się pokrywa dachowa wykonana z ceramiki – absolutnie niedopuszczalne jest stosowanie rakotwórczego i szkodliwego azbestu, który aktualnie wycofywany jest z obrotu.

Utylizacja gruzu i recykling

Kwestią, bez której nie ma mowy o budowie w zgodzie z naturą są kontenery na gruz. Pojemniki tego typu są niezbędne w przypadku każdych prac budowlanych i remontowych. Wszystko bowiem, co będzie odpadem – czy to chodzi o cegły ceramiczne, beton, szkło, metal, czy też drewno lub cegły ekologiczne – wszystkie odpadki wchodzą w skład odpadów budowlanych, których zasady przechowywania podczas robót zakładają umieszczanie tych śmieci w tylko w przeznaczonym do tego pojemniku. Zamiennie z kontenerem stosować można worki BigBag – specjalne worki z tworzywa wytrzymującego ciężar nawet tony lub dwóch. Nie trzeba posiadać pojemnika ani worka na własność – o ich wynajem zapytać można firmę do wywozu śmieci, a dokładniej gruzu. Dzięki umieszczeniu odpadów w pojemnikach mogą one bezpiecznie doczekać do końca budowy (lub do chwili zapełnienia kontenera czy worka) bez negatywnego wpływu na glebę, nie ma też ryzyka przedostania się do środowiska zanieczyszczeń, chociażby z puszek po farbach, opakowań po cemencie i wielu innych. Co więcej, sporo firm, w tym np. ekogruz.pl w cenie wynajmu kontenera zawiera również koszty odbioru pojemnika wraz z zawartością i przetransportowanie go na odpowiednie składowisko. Tam odpady zostają posegregowane, oczyszczone i przetworzone na odpowiadające im surowce. Dzięki temu recyklingowi śmieci z budowy mogą okazać się jeszcze przydatne!

Budowę przeprowadzić można w taki sposób, by była przedsięwzięciem choć w minimalnym stopniu ekologicznym. Jeżeli naprawdę zależy nam na ekologii, znajdziemy sposoby na to, by budowa naszych własnych czterech kątów nie była degradacyjna dla środowiska naturalnego.

Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*