Browar Kormoran uwarzy na skalę przemysłową zwycięskie piwo Rosanke
Browar Kormoran uwarzy na skalę przemysłową zwycięskie piwo Rosanke z konkursu piw domowych, który odbędzie się podczas Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego.
Rosanke to rodzaj historycznego piwa wytwarzanego na Warmii ku pokrzepieniu chłopów podczas letnich żniw. Przypominamy, że tegoroczna edycja WFDB odbędzie się w trzech miastach o największych tradycjach piwowarskich: Biskupcu (26-27 lipca), Olsztynie (2 sierpnia) i Braniewie (8-9 sierpnia).
W Olsztynie, w ramach festiwalu, odbędzie się II Warmiński Konkurs Piw Domowych. Na uczestniczących w konkursie piwowarów czeka wspaniała nagroda, która powinna zadowolić nawet najbardziej wybrednych… Regionalny Browar Kormoran słynący z portfela znakomitych piw, w tym tych z historycznym, lokalnym tłem został partnerem WKPD i ufundował nagrody we wszystkich konkursowych kategoriach. Jednak najmocniej olsztyński Kormoran włączył się w promocję historycznego stylu piwa Rosanke.
Zwycięskie Rosanke, w ramach nagrody specjalnej, zostanie uwarzone w Browarze Kormoran i skierowane do sprzedaży. Całym procesem warzenia piwa kierował będzie autor zwycięskiej receptury.
– Dzięki temu promocja lokalnej tradycji zawartej w przekazach dotyczących piwa Rosanke, we współczesnej interpretacji piwowarów wypłynie na szerokie wody – mówi Andrzej Olkowski z zarządu BK. – Mamy nadzieję, że włączenie się w akcję ożywienia tradycji Rosanke uczyni z tego piwa ambasadora warmińskiego piwowarstwa – dodaje.
Ale nie tylko Rosanke będzie warzone. Piwa biorące udział w II Warmińskim Konkursie Piw Domowych będą oceniane w trzech konkursowych kategoriach: witbier (piwo o belgijskim rodowodzie, z udziałem niesłodowanej pszenicy, najczęściej z dodatkiem kolendry i skórki pomarańczy), dunkelweizen (ciemne piwo pszeniczne o bawarskich korzeniach) oraz wspomnianym już Rosanke – stylu, który warmińscy piwowarzy chcą promować.
– Cóż można powiedzieć, chyba tylko: „Warmiaku! Do warzenia! Regionalny browar uwarzy piwo byś mógł jego smakiem dzielić się z innymi mieszkańcami regionu” – mówi Daniel Duda, piwowar domowy Browaru Jaroty i przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Piw Domowych, partnera WKPD.