Biedronka otwiera w Stawigudzie najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne

- Kategoria: Wiadomości
0

fot. Biedronka

Od 27 września system logistyczny Biedronki ma już 17 centrów dystrybucji. Najnowocześniejszy i największy magazyn sieci powstał w Stawigudzie koło Olsztyna i docelowo może obsługiwać nawet 250 sklepów w północno-wschodniej części kraju. Magazyn realizuje już pierwsze dostawy do wybranych sklepów.

Centrum dystrybucyjne w Stawigudzie, umiejscowione na malowniczym warmińskim wzgórzu, w pobliżu ważnych węzłów dróg ekspresowych S51 i S7, to świetny punkt dla prowadzenia operacji logistycznych w północno-wschodniej części Polski. Finalna powierzchnia budynków wynosi ponad 35 tys. metrów kwadratowych, a sam magazyn wyposażony jest w najnowocześniejsze technologie zarządzania zapasami, inteligentne systemy oświetlenia czy ekologiczne rozwiązania zmniejszające wpływ na środowisko.
Wojciech Józefowski, dyrektor logistyki sieci Biedronka:

Otwarcie tego magazynu to dla nas ważny moment, poprzedzony miesiącami wytężonej pracy. Z perspektywy sieci nastawionej na dynamiczny rozwój, warunki logistyczne są kluczowe i mają wpływ na optymalizację wielu procesów, których beneficjentami są wszyscy – począwszy od klientów, przez naszych pracowników, aż po środowisko. Otwarcie centrum dystrybucyjnego w tej części Polski pozwoli nam na redukcję średniego dystansu pokonywanego w trakcie dostaw do obsługiwanych sklepów o ponad 30%.

Na wyposażeniu centrum dystrybucyjnego znalazło się blisko 200 wózków widłowych z bezobsługowymi bateriami litowo-jonowymi, 175 pojazdów ciężarowych, a także 1000 kontenerów chłodniczych.  Dzięki zastosowaniu najnowszego systemu zarządzania magazynem SAP EWM centrum będzie mogło obsłużyć nawet 250 sklepów i wysyłać codziennie ponad 6000 palet. We wrześniu podpisana została umowa na montaż ponad 1700 paneli fotowoltaicznych na dachu magazynu, o wydajności 600 kWp1.
Przemysław Bryk, dyrektor centrum dystrybucyjnego w Stawigudzie:

Nasze centrum dystrybucyjne w Stawigudzie to oprócz imponujących liczb przede wszystkim ludzie. Jestem przekonany, że stworzony przez nas zespół dzielnie stawi czoła codziennym wyzwaniom.

Na liczącej prawie 14 hektarów działce, oprócz budynków centrum dystrybucyjnego umiejscowione zostały również łąki kwietne oraz insektownik, stanowiący schronienie dla takich zapylaczy jak np. pszczoła murarka.
Uroczystą wstęgę przecinali przedstawiciele sieci Biedronka oraz lokalnych władz.
Magazyn w Stawigudzie będzie nie tylko istotnym elementem sieci logistycznej Biedronki, ale także wsparciem dla rynku pracy w regionie, w którym bezrobocie sięga 7,5%2. Zatrudnienie znajdzie tutaj około 600 osób, czyniąc to centrum dystrybucyjne Biedronki jednym z największych pracodawców w regionie.
Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda:

Cieszymy, się że Biedronka postanowiła być jeszcze ważniejszą częścią lokalnej społeczności – generując wiele miejsc pracy dla mieszkańców naszego regionu. To zaszczyt, że mogliśmy nawiązać partnerskie relacje, które będą procentować przez wiele lat.

Budowa centrum dystrybucyjnego w Stawigudzie rozpoczęła się w lipcu 2021 r. i zakończyła się niewiele ponad rok później – we wrześniu 2022 r. Głównym wykonawcą prac była firma FUSTE. System logistyczny Biedronki oparty jest na 17 centrach dystrybucyjnych, o łącznej powierzchni magazynowej prawie 450 000 m2, zlokalizowanych tak, aby zapewnić efektywny łańcuch dostaw do prawie 3300 sklepów na terenie całego kraju.

[1] Jednostka określana mianem kWp jest parametrem wykorzystywanym w dziedzinie fotowoltaiki. kWp określa bowiem, jaką wydajność mogą osiągnąć panele fotowoltaiczne, jeśli ich praca odbywa się w tzw. standardowych warunkach pomiarowych.
[2] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/bezrobocie-rejestrowane/bezrobotni-zarejestrowani-i-stopa-bezrobocia-stan-w-koncu-grudnia-2021-r-,2,113.html

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Nieużytkowany Fiat odholowany z ul. Jagiellończyka

Olsztyńscy strażnicy miejscy kontynuują akcję usuwania samochodowych wraków,