Wiadomości

Bezpieczne Święta Wielkanocne 2013

Zbliżające się Święta Wielkanocne to czas, który większość z nas spędzi w miłej rodzinnej atmosferze. To również czas dalekich podróży, w które wybierzemy się samochodami, pociągami zostawiając nasze domostwa bez opieki. Dla funkcjonariuszy okres świąteczny to zawsze czas wzmożonej pracy.

Na drogach pojawi się więcej policyjnych patroli, które będą czuwały nad bezpieczeństwem podróżujących. Częste kontrole trzeźwości, prędkości czy stanu technicznego to niektóre zadania, jakie będą wykonywać funkcjonariusze w tych dniach. Rodzice natomiast powinni uczulić pociechy, by wesoła tradycja „lanego poniedziałku” nie przerodziła się w chuligański wybryk, za który można ponieść konsekwencje.

Już od 29 marca na drogach w całej Polsce będzie więcej patroli. Policjanci prewencji oraz ruchu drogowego będą kontrolować auta pod kątem stanu technicznego, dlatego wybierając się w podróż sprawdźmy czy wszystkie światła są sprawne, czy samochód ma ważne badania techniczne.

W okresie świąt policjanci będą również kontrolować prędkość aut. W tym celu będą używać ręcznych urządzeń do pomiaru prędkości, ale również korzystać z radiowozów z wideorejestratorami. Na największych piratów drogowych czekają nieoznakowane auta drogówki, które zadbają o to, by wszyscy uczestnicy ruchu dotarli bezpiecznie do celu.

Priorytetem wszystkich policjantów pracujących w tym okresie na drogach będzie wyeliminowanie kierowców, którzy wsiedli za kółko po alkoholu. Jak wynika z policyjnych statystyk, najwięcej nietrzeźwych kierujących w regionie funkcjonariusze zatrzymywali w dniu świątecznych powrotów. W roku ubiegłym właśnie w ostatnim dniu świąt było ich 23. Policjanci nie będą pobłażali takim zachowaniom. Każdemu kierującemu, który w takim stanie będzie podróżował, funkcjonariusze skutecznie uniemożliwią dalszą jazdę. To nie jedyne konsekwencje jakie poniosą tacy kierowcy. Muszą się oni liczyć z tym, że usłyszą zarzuty i sprawa zostanie skierowana do sądu, który może orzec karę nawet 2 lat pozbawienia wolności i zatrzymanie prawa jazdy nawet na 10 lat .

Ci, którzy w podróż wybiorą się środkami komunikacji publicznej powinni pilnować swoich bagaży, szczególnie na dworcach czy przystankach. Tam również będzie więcej policjantów, również tych nieumundurowanych. Skupią się oni głównie na wyłapywaniu kieszonkowców, złodziei.

Pamiętajmy, że to okazja czyni złodziei, dlatego nie pomagajmy im w tym. Policjanci przygotowali kilka rad, które mogą nas uchronić przed stratą:

  • na dworcach czy centrach handlowych unikajmy tłoku, zachowajmy szczególną ostrożność,
  • dokumentów czy pieniędzy nie trzymajmy w zewnętrznych kieszeniach naszego ubioru,
  • nie zostawiajmy swoich toreb, bagaży bez opieki,
  • Panie, które noszą torebki, powinny trzymać je pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie torby czy odcięcie paska,
  • nie trzymajmy gotówki w jednym miejscu.

Wybierając się na święta do rodziny odpowiednio zabezpieczmy swoje mieszkania. Zamknijmy kurki z gazem, wodą, a w szczególności drzwi i okna. Nie stwarzajmy dogodnych warunków ewentualnym złodziejom. Wychodząc z domu nie zostawiajmy śladów, które mogą wskazywać na naszą nieobecność w domu, np. korespondencji w skrzynkach.

Z okresem świąt wielkanocnych związanych jest wiele tradycji. Jedną z nich jest śmigus dyngus. Zwyczaj ten jest kultywowany w naszym kraju, jednak czasem wesoła tradycja przeradza się w chuligańskie wybryki.

Kiedyś w poniedziałek wielkanocny oblanie panny świadczyło o zainteresowaniu, jakie wzbudzała wśród mężczyzn. Dziś, często policjanci interweniują wobec osób, którzy pomylili dobrą zabawę z zachowaniem wykraczającym poza granice zdrowego rozsądku.

Oblewanie kogoś wodą, w zależności od okoliczności, może być potraktowane jako wykroczenie, ale również jako przestępstwo. Wykroczenie może być zakwalifikowanie jako zakłócanie porządku publicznego, nieobyczajny wybryk, spowodowanie niebezpieczeństwa poprzez wylewanie płynów. Jeżeli osoba obleje pojazd będący w ruchu może odpowiadać za wykroczenie stworzenia niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Każde te zachowanie wiąże się z odpowiedzialnością karną sprawcy.

W przypadku, gdy czyn ten spowoduje uszkodzenie mienia, sprawca może odpowiadać, w zależności od wartości tej rzeczy, nawet za przestępstwo.

Rodzicu pamiętaj!!! To Ty odpowiadasz za swoje dziecko. Wszelkie konsekwencje finansowe związane z Twoją pociechą poniesiesz Ty.

Czas Świąt Wielkanocnych to czas wytężonej pracy policjantów. Postaramy się, by okres ten był szczególnym dla nas wszystkich. Życzymy już dziś bezpiecznych świąt, jednocześnie apelujemy do wszystkich o zachowanie rozwagi oraz ostrożności podczas podróży, korzystajmy z pasów bezpieczeństwa. Weźmy sobie do serca, że szybciej nie znaczy bezpieczniej..

W przypadku, gdy coś nas zaniepokoi, nie wahajmy się. Wszelkie problemy zgłaszajmy policjantom bezpośrednio lub telefonicznie pod nr tel. 997 i 112.

Informacja: KWP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*