Polecane artykuły

Basen w ogrodzie – luksus na który możesz sobie pozwolić

Basen ogrodowy – to możliwe także w Polsce

Dla wielu posiadaczy własnego ogródka basen w ogrodzie to niespełnione marzenie. Wielu przeraża sam koszt budowy basenu stacjonarnego oraz jego późniejsze utrzymanie.

Budowa basenu – co musisz wiedzieć

Baseny przeznaczone do prywatnego użytku mają przeważnie wymiary od 4×6 do 5x10m i głębokość około 1,5 metra. Oczywiście zdarzają się większe, ale w tym przypadkach należy liczyć się z wyższymi kosztami utrzymania. Sama budowa basenu to jednie 60% kosztów całej inwestycji. Pozostałe 40% to koszty utrzymania basenu. Czemu są aż tak wysokie i co się na nie składa? O nalaną wodę należy odpowiednio dbać aby móc bezpiecznie korzystać w wodnych kąpieli. Trzeba ją regularnie oczyszczać, filtrować oraz dezynfekować. Jeżeli marzymy o basenie całorocznym do tych kosztów należy doliczyć także podgrzewanie basenu. Oczywiście nie jest to urządzenie niezbędne, ale dzięki ogrzewaniu wody znacznie wydłużymy czas korzystania z wodnych uciech. W takim wypadku warto zainwestować także w zadaszenie basenu.

Ile kosztuje budowa basenu i utrzymanie basenu?

Jeżeli chodzi o koszty samej budowy to uzależnione są one od tego na jaki rodzaj basenu się zdecydujemy. Co mamy do wyboru?

1. Niecka betonowa (basen betonowy) lub marmurowa

Betonowa lub marmurowa niecka basenowa to trwałe i solidne rozwiązanie. W takich przypadkach niecka jest wylewana, a następnie wykładana płytkami lub specjalną folią. Ile kosztuje basen betonowy? Koszty basenów betonowych są niestety wysokie i to ich jedyny minus. Za przeciętnych wymiarów basen musimy zapłacić około 30-40 tysięcy. Oczywiście wszystko zależy także od wybranego przez nas kształtu oraz wielkości basenu, ale jest to średnia cena, która będzie znacznie wyższa jeżeli zdecydujemy się na zadaszenie basenu czy system podgrzewania wody.

2. Poliestrowa niecka

Jeżeli zdecydujemy się na gotową poliestrową nieckę, koszt budowy basenu będzie zdecydowanie niższy. Takie rozwiązanie to wydatek rzędu 20 tysięcy. Dodatkowym plusem jest szybkość montażu. Taki basen przyjeżdża jako gotowy element i jeżeli mamy odpowiednio przygotowane pod niego miejsce sam montaż zajmuje niewiele czasu. Jej gładka jednolita powierzchnia znacznie ułatwia utrzymanie basenu w czystości.

4. Basen stelażowy obudowany

Baseny stelażowe to nic innego jak basen rozporowy, który ma swoją ogromną zaletę – cenę. To najtańsze rozwiązanie dostępne na rynku i umożliwia w dosłownie moment rozłożenie własnego basenu w ogrodzie. Do jego minusów należy zaliczyć wygląd. Nie jest on na tyle estetyczny jak pozostałe prezentowane baseny stacjonarne, jednak i na to jest rozwiązanie. Wiele osób decyduje się na obudowanie go np. za pomocą desek kompozytowych. To prosty zabieg dzięki któremu zyskamy piękny basen za ułamek ceny.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*