Polecane artykuły

Artykuły ścierne – krążki ścierne, płótna ścierne, ściernice i inne produkty używane w pracach budowlano–remontowych

Branża budowlano-remontowa zajmuje się wieloma rodzajami prac. Tworzenie nowych i naprawa uszkodzonych konstrukcji, wykańczanie budynków, czy remontowanie pomieszczeń – te i wiele innych czynności wykonują specjaliści zatrudnieni w działających na rynku firmach budowlanych, czy wykończeniowych. Do wykonywania zleconych zadań ekipa remontowa potrzebuje jednak konkretnych narzędzi i materiałów. Bardzo często wykorzystuje się w trakcie tego rodzaju prac różne artykuły ścierne, takie jak: tarcze lamelkowe, papiery ścierne czy ściernice ceramiczne. Można za ich pomocą szlifować i wygładzać zarówno drewno, jak i materiały, takie jak stal nierdzewna. Artykuły ścierne przydają się też do cięcia betonu oraz cięcia metalu.

Artykuły ścierne – czym właściwie są? Kilka słów na temat materiałów ściernych

Artykuły ścierne to produkty przeznaczone do stosowania z narzędziem ściernym, takim jak tarcza szlifierska, arkusz papieru ściernego lub osełka gładząca. Ogólnie rzecz biorąc artykuły ścierne są używane do usuwania materiału z powierzchni i/lub do nadawania określonego wykończenia powierzchni obrabianego przedmiotu. W większości przypadków artykuły ścierne są używane do kształtowania i wykańczania materiałów stałych. Narzędzia ścierne są dostępne w wersjach ręcznych i zasilanych maszynowo. Istnieje wiele różnych form materiałów ściernych, w tym minerały naturalne (takie jak szmergiel), kompozyty mineralne (takie jak korund) i materiały ścierne produkowane (takie jak węglik krzemu). Twardość materiału ściernego jest zwykle mierzona w skali Mohsa. Do najczęściej stosowanych materiałów ściernych należą: tlenek glinu, granat, szmergiel, krzemień, pumeks, węglik krzemu, węglik wolframu i krzemian cyrkonu. Materiały ścierne nasypowe składają się z ziaren materiału ściernego, które są połączone ze sobą za pomocą organicznego lub nieorganicznego materiału wiążącego. Typowe materiały wiążące to szkło lub glina, żywica (epoksydowa, poliuretanowa lub fenolowa), guma i metal. Spoiwa ścierne są wykorzystywane w wielu zastosowaniach, takich jak tarcze szlifierskie, kamienie polerskie i ostrzące.

Krążki fibrowe – artykuły ścierne, które warto znać

Tarcze fibrowe doskonale nadają się do szlifowania zgrubnego, usuwania rdzy z części metalowych, usuwania zadziorów i obróbki spawów. Fibra to bardzo mocny, a jednocześnie elastyczny, materiał kompozytowy, wykonany z włókien celulozy lub bawełny. Dzięki swoim właściwościom, włókno jest obecnie bardzo szeroko stosowane w przemyśle, również jako materiał bazowy dla tarcz fibrowych, zwanych też dyskami fibrowymi. Tarcze fibrowe mogą być stosowane w szlifierkach kątowych lub stacjonarnych. Produkty w tej kategorii są przeznaczone do pracy w trudnych warunkach. Można ich używać do szlifowania stali, usuwania grubych warstw farby i rdzy, spoin i innych zanieczyszczeń z części metalowych. Ziarna ścierne są utrzymywane przez mocne spoiwo z włókien. Zapewnia to dobrą odporność na ciepło i zapobiega odbarwianiu się powierzchni stali nierdzewnej podczas szlifowania. Różnica pomiędzy tarczami fibrowymi, a innymi materiałami ściernymi jest najbardziej widoczna przy szlifowaniu spawów lub blach – szczególnie stali nierdzewnej i innych delikatnych materiałów ze stali stopowej, które wymagają starannej obróbki. Do tych celów należy wybrać tarcze fibrowe, ponieważ różnią się one od innych rodzajów materiałów ściernych tym, że nie powodują przebarwień termicznych na powierzchni metalu podczas procesu szlifowania i polerowania.

Papier ścierny – jeden z najpopularniejszych materiałów ściernych

Osoby pracujące w przemyśle drzewnym zapewne wiedzą, jak ważne jest stosowanie papieru ściernego. Jest on najczęściej używany do wygładzania powierzchni, które stały się chropowate w wyniku uszkodzenia lub zużycia, np. do szlifowania drewna. Można to zrobić ręcznie, ale czasami najlepiej szlifować z pomocą elektronarzędzi np. szlifierek stołowych. Działają świetnie również ze szlifierkami kątowymi. Istnieją dwa podstawowe rodzaje papieru ściernego: granatowy i z tlenku aluminium. Pierwszy z nich jest wytwarzany ze zmielonego czerwonego granatu i jest stosunkowo drogi, natomiast drugi jest wytwarzany ze sproszkowanego tlenku glinu i jego cena za arkusz jest znacznie niższa. Oba rodzaje papieru ściernego są dostępne w szerokim zakresie ziarnistości. Ziarnistość określa to, jak drobny jest materiał ścierny na danym arkuszu. Ziarnistość gruboziarnista oznacza użycie większych kawałków materiału ściernego, natomiast drobnoziarnista to użycie mniejszych kawałków. Papier ścierny ma uniwersalne zastosowanie i może się przydać przy różnych rodzajach prac.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią budowlaną https://batel.pl

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*