9-latka kierowała quadem przewożąc 12-letnią pasażerkę

- Kategoria: Na sygnale
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Nie jest codziennością to, że mundurowi zatrzymują do kontroli drogowej 9-latkę. Spowodowane to jest obowiązującymi przepisami, które jasno „mówią” o tym, że dziecko w wieku do lat 10 na drodze publicznej nie może kierować żadnym pojazdem, z wyjątkiem roweru, ale też tylko pod opieką osoby dorosłej. Mimo wszystko szczycieńscy policjanci podjęli taka interwencję w Rozogach, gdzie 9-latka po drodze publicznej kierowała quadem przewożąc 12-letnią pasażerkę.

Wczoraj (12.07.21r.) parę minut po godzinie 12:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie od zaniepokojonego mężczyzny, który oświadczył, że był świadkiem jak dwie nieletnie jeżdżą po drodze publicznej qudem. Skierowany na miejsce zgłoszenia patrol ruchu drogowego w miejscowości Rozogi na ulicy Kajki zatrzymał do kontroli drogowej… 9-letnią dziewczynkę, która na miejscu pasażera przewoziła swoją 12-letnią koleżankę. Na miejsce interwencji mundurowi wezwali właścicielkę pojazdu. Okazało się, że była nią matka 9-latki. 29-letnia mieszkanka Rozóg potwierdziła wersję córki twierdząc, że zezwoliła jej na jazdę quadem.

Mundurowi ustalili również, że pojazd marki Benyco nie był dopuszczony do ruchu. 29-latla została ukarana mandatem karnym za dopuszczenie do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej przez osobę nieposiadającą uprawnień oraz dopuszczenie do prowadzenia pojazdu, który nie posiadał dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu.

Policjanci przypominają, że to na rodzicach ciąży obowiązek nadzoru nad swoimi pociechami. Należy również pamiętać, że quady to nie zabawki. Są to pojazdy, które muszą być zarejestrowane i ubezpieczone, a kierujący nimi muszą posiadać stosowne uprawnienia.

Dziecko w wieku do lat 10 na drodze publicznej nie może kierować żadnym pojazdem, z wyjątkiem kierowania rowerem pod opieką osoby dorosłej. Zabrania się również dopuszczania dziecka w wieku do 10 lat do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. W strefie zamieszkania zaś tylko pod opieką osoby dorosłej.

 

Źródło: KWP Olsztyn (ic/rj)

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Studencie, pamiętaj o ubezpieczeniu – komunikat NFZ

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po