8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet

- Kategoria: Ciekawostki
0

Dzisiaj Dzień Kobiet, czyli coroczne święto obchodzone 8 marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

Dzień Kobiet wywodzi się z ruchów robotniczych w USA i Europie. Pierwsze obchody tego święta odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. W ten sposób chciano upamiętnić odbywający się rok wcześniej nowojorski strajk pracownic przemysłu odzieżowego, które protestowały przeciwko złym warunkom pracy.

W Polsce Dzień Kobiet obchodzono oficjalnie już w czasach II Rzeczpospolitej, począwszy od 1924 roku. Po II wojnie światowej 8 marca stał się świętem państwowym, jednak specyficzne znaczenie uzyskał w okresie PRL. W tym czasie panowie najczęściej wręczali paniom czerwone goździki i rajstopy. Dzień Kobiet utracił status święta państwowego w 1993 roku.

Z okazji Dnia Kobiet, wszystkim Paniom życzymy dużo zdrowia, szczęścia i pogody ducha oraz spełnienia wszelkich marzeń, nawet tych najskrytszych!

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się