71-latek wtargnął na jezdnię wprost pod nadjeżdżające audi. Na szczęście skończyło się tylko na potłuczeniach

- Kategoria: Na sygnale
0

fot. KMP Olsztyn

Zdarzenia drogowe z udziałem pieszych często mają poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów zarówno przez kierujących jak i samych pieszych. Przekonał się o tym pewien 71- latek, który wszedł na jezdnię prosto pod jadące audi. Na szczęście skończyło się na ogólnych potłuczeniach.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek (31.01.2022r.) około godz. 20:00 na Osiedlu Generałów w Olsztynie. Według ustaleń policjantów 71- latek wtargnął na jezdnię wprost pod nadjeżdżające audi. Kierująca autem nie miała żadnych szans by wyhamować.

Na szczęście mężczyzna nie odniósł poważnych obrażeń i zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja drogowa. Za jej spowodowanie 71- latek został ukarany mandatem w wysokości 700 zł. To niewiele w porównaniu do ceny, którą mógł ponieść wykazując się taką nieostrożnością.

Policjanci przypominają

Przechodząc przez jezdnię pamiętaj:

– Nie przechodź przez ulicę „z marszu”, zatrzymaj się i oceń sytuację.

– ZAWSZE, niezależnie od tego gdzie przechodzisz (także na światłach): spójrz w lewo, potem w prawo, znów w lewo. Nic nie jedzie – przechodzisz. Jeśli samochód nie zwalnia CZEKAJ, nawet gdy masz zielone światło.

– Stosuj zasadę szczególnej ostrożności, przecież może się zdarzyć, że kierowca będzie nietrzeźwy albo zachowa się jak nieodpowiedzialny pirat drogowy. Masz za dużo do stracenia żeby mu udowodnić, że to ty masz pierwszeństwo.

– Uważaj szczególnie wtedy gdy jest zła widoczność na drodze, czyli: o zmroku, w nocy, w czasie deszczu albo śniegu.

– Nigdy nie przechodź w miejscu gdzie kierowcy nie spodziewają się pieszych np. tam gdzie barierki oddzielają jezdnię od chodnika.

– Nie wchodź nagle na jezdnię spoza przeszkody: żywopłotu, zaparkowanego pojazdu, autobusu, który zatrzymał się na przystanku. itp.

– Szybko pokonuj jezdnię, ale nie przebiegaj.

– Jeśli przechodzisz przez jezdnię dwupasmową zawsze upewnij się czy przepuszczą cię samochody jadące po obydwu pasach RUCHU.

– Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu

– Jednakże poza przejściem możesz pokonać jezdnię tylko pod warunkiem, że nie spowoduje TO zagrożenia bezpieczeństwa lub utrudnienia ruchu pojazdów.

– Będąc na jezdni poza przejściem ustępuj pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi idź drogą najkrótszą.

– Zabrania się: przebiegania przez jezdnię, przechodzenia w miejscu o ograniczonej widoczności, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.

 

Źródło: KMP Olsztynk gp/ab

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się