19-latek opublikował na portalu zdjęcie z nielegalnymi konopiami. Może mieć kłopoty

- Kategoria: Na sygnale
3

Policjanci z Olecka prowadzą dochodzenie w sprawie posiadania nielegalnych konopi. Sprawa zaczęła się od zdjęcia roślin, które pojawiło się na jednym z portali społecznościowych. 19-latek, które je udostępnił może mieć kłopoty. Jak komentują sprawę policjanci z Wydziału Do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Olsztynie, to kolejny przykład na to, jak wielu ludzi sądzi, że są anonimowi w Internecie. Jak pokazuje ten przypadek, to nic bardziej mylnego.

Policjanci kryminalni ustalili, że na jednym z portali społecznościowych, mieszkaniec gminy Kowale Oleckie zamieścił zdjęcia roślin konopi indyjskich. Wykonywane w tej sprawie czynności potwierdziły fakt posiadanie przez 19-latka nielegalnych roślin. Matka chłopaka powiedziała, że kilka dni temu znalazła u syna doniczki z konopiami i wyrzuciła je do śmietnika. Teraz chłopak może mieć problemy.

Pamiętaj, anonimowość w sieci to fikcja

Jak podkreśla podinsp. Leszek Róziecki Naczelnik Wydziału dz. Cyberprzestępczości KWP w Olsztynie, każdy korzystający z usług internetowych zostawia po sobie ślad. Często podążają za nim policjanci, obecnie już z wyspecjalizowanych komórek.

Z uwagi na ciągły postęp cywilizacyjny, coraz szerszy i tańszy dostęp do Internetu, ze względu na powszechność stosowania przez ludzi komputerów, tabletów, smartfonów należy założyć, że ilość przestępstw popełnianych w Internecie lub z wykorzystaniem Internetu będzie stale rosnąć.

Dlatego w  Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie został utworzony nowy Wydział dw. z Cyberprzestępczością, zajmująca się zwalczaniem szeroko rozumianej przestępczości popełnianej za pośrednictwem sieci Internet. Jednym z głównych zadań Wydziału jest monitorowanie Internetu pod kątem zamieszczanych tam treści mogących naruszać przepisy prawa. W nowej komórce pełnią służbę policjanci posiadający doświadczenie w zakresie wykrywanie cyberprzestępstw, którzy są wykształconymi informatykami.

Komentując sprawę z powiatu oleckiego policjanci ci zwracają uwagę na rozważne korzystanie z sieci Internet, a w szczególności przemyślaną publikację treści, komentarzy, zdjęć i filmów, w taki sposób, aby nie naruszać przy tym godności i dóbr osobistych innych osób, w tym treści obrażających i szykanujących, nakłaniających do popełniania czynów zabronionych lub treści dotyczących handlu przedmiotami niedozwolonymi (narkotyki i dopalacze w różnej postaci, farmaceutyki, podrabiane towary, organy ludzkie, handel ludźmi itp.).

Każdy ujawniony przypadek łamania prawa jest poddawany analizie, aby zidentyfikować sprawcę, a co za tym idzie, poniesienie przez niego odpowiedzialności przed sadem.

Policjanci zwracają się także do dorosłych, rodziców, o zwrócenie większej uwagi na treści zamieszczane przez dzieci, ponieważ mogą one w sposób nieprzemyślany i nieświadomy publikować niedozwolone treści w Internecie. Zachęcamy do zapoznania się z kampanią „Myślę, więc nie ślę” przygotowaną przez Fundacje Dzieci Niczyje – http://seksting.fdn.pl/kampania-mysle-wiec-nie-sle

 

af/pd
Źródło: KWP Olsztyn

3 Komentarze

  1. No to bardzo mądra matula, skoro własnemu synowi dorzuciła zarzuty uprawy za co grozi 8 lat więzienia.

  2. Ale swoją drogą dodawanie takich zdjęć to też jest totalna bezmyślność i debilizm

  3. dzieciaka z krzakiem udupili, no to podziemie narkotykowe już się więcej nie podniesie.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

MŚ w Katarze: Polska pokonała Arabię Saudyjską!

Reprezentacja Polski w swoim drugim meczu podczas tegorocznych