Znamy mistrzów województwa warmińsko-mazurskiego, którzy w finale powalczą o grę na Stadionie Narodowym i Puchar Tymbarku

Znamy mistrzów województwa warmińsko-mazurskiego, którzy w finale powalczą o grę na Stadionie Narodowym i Puchar Tymbarku

- Kategoria: Piłka nożna, Sport
0

fot. Weronika Kuzmafot. Weronika Kuzma

Po dwóch dniach zaciętej rywalizacji w Iławie poznaliśmy piłkarskich mistrzów województwa warmińsko-mazurskiego w kategoriach U-8, U-10 i U-12. W zakończonym finale wojewódzkim XVI edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” triumfowały zespoły SP Korsze i SP Rybno w kategorii U-8, SP Jeziorany i SP Biskupiec w kategorii U-10, a także SSP 4 Iława i SP 18 Mamy Talenty Olsztyn w U-12. Zwycięskie drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentować województwo warmińsko-mazurskie w finale ogólnopolskim, który rozstrzygnie się już 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Finały województwa warmińsko-mazurskiego zostały rozegrane w dniach 14-15 kwietnia w Iławie na boiskach Stadionu Miejskiego, przy ulicy Sienkiewicza 1. Zmagania dzieci były częścią wielkiego święta futbolu, w którym uczestniczyli rodzice, trenerzy oraz kibice piłki nożnej dopingujący reprezentantów swoich miast i szkół. Pierwszego dnia o miano najlepszych rywalizowały drużyny do lat 8 i 10, a drugiego dnia – do lat 12.

Wśród chłopców w kategorii do lat 8 najlepsza okazała się drużyna SP Korsze, która w finale pokonała UKS Mały Jeziorak Iława 3:1.

Ten tytuł mistrzów województwa to zaskoczenie dla wszystkich osób związanych z klubem. Jechaliśmy do Iławy prawie trzy godziny i w autobusie byliśmy trochę ospali, ale na szczęście przebudziliśmy na boisku, czyli w najbardziej właściwym miejscu. Nerwów było co nie miara, a emocji jeszcze więcej. Teraz liczymy na to, że za rok uda nam się powtórzyć ten sukces w starszej kategorii i zakwalifikować na finał krajowy w Warszawie – nie ukrywał rozentuzjazmowany trener Andrzej Bukiejko. – Województwo warmińsko-mazurskie od wielu lat pozostaje bez piłkarskiej ekstraklasy, ale na szczęście nie ma to wpływu na zainteresowanie treningami ze strony dzieci i młodzieży. Z tymi chłopcami pracujemy już od dwóch lat, a więc zaczęliśmy, gdy praktycznie byli jeszcze przedszkolakami.

W rywalizacji U-8 dziewczynek zwyciężył zespół SP Rybno. W finale młode zawodniczki z powiatu działdowskiego wygrały 1:0 z SP 4 Ostróda.

Wciąż nie wierzę, że jesteśmy najlepsze w województwie. Nasz sukces jest tym bardziej wyjątkowy, że osiągnęły go dziewczynki tylko z jednej klasy i to w sumie po stosunkowo krótkim okresie treningów. Większość z nich odbyły wspólnie z chłopakami. Być może właśnie to sprawiło, że dziewczyny zaprawiły się w boju i w pięknym stylu zdobyły mistrzostwo – mówiła trenerka Małgorzata Urbańska. – Co ciekawe, przed przyjazdem na finał zamówiliśmy dla tych dziewczynek nowy komplet strojów, bo nie mieliśmy w szkole tak małego zestawu. Dzień przed turniejem okazało się jednak, że nowe ubiory też są jednak duże i dziewczynki już nastawiały się na to, że będą wyglądały jak w koszulkach i spodenkach po starszych siostrach. Na miejscu jednak okazało się, że od organizatorów dostaliśmy komplet ślicznych strojów, a zespoły z najlepszej czwórki mogą liczyć na jeszcze jeden zestaw.

W kategorii U-10 chłopców triumfowała ekipa SP Jeziorany, która w finale pokonała SP 1 Ostróda 2:1.

Po prostu nie wiem, co powiedzieć. Co zrobili chłopcy, to coś niepojętego. Biegali dzielnie przez cały dzień i jestem pełen podziwu dla nich, a także dla pracy, którą wykonali przed tymi finałami. Często trenowali w deszczu, śniegu czy też przy porywistym wietrze. Ten turniej miał być w pewnym sensie ukoronowaniem naszej czteroletniej pracy z tą grupą chłopaków – opowiadał wzruszony trener Arkadiusz Czabrycki. – Jeziorany to mała miejscowość, chcieliśmy, aby chłopcy mogli zobaczyć Warszawę i spędzić tam kilka dni. Jak dobrze pójdzie, zagrają na Stadionie Narodowym.

Dla nich to będzie niesamowite przeżycie, dla mnie również. „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to super inicjatywa i z przyjemnością obserwuję jak z roku na rok rozwija się cały ten projekt. Fajnie, że w naszym kraju wreszcie na dobre zaczęło się coś dziać w piłce dziecięcej i młodzieżowej. Finał krajowy przyciąga za każdym razem sporo skautów i każdy z zawodników ma już tam pierwszą szansę, aby jego nazwisko znalazło się w jakimś notesie.

W rywalizacji dziewczynek do lat 10 najwięcej powodów do zadowolenia miały zawodniczki SP Biskupiec. W finale wygrały 4:0 z SP Tylice.

Przygotowywałem dziewczynki do tego finału najsumienniej jak tylko potrafiłem. Cztery lata temu przegrałem finał wojewódzki w Olsztynie, w międzyczasie wywalczyłem też z jednym z roczników brąz. I tak sobie pomyślałem, że skoro mam już z dziewczynami medal brązowy i srebrny, to teraz najwyższa pora na złoto. Temu podporządkowaliśmy ostatni rok treningów i udało się – cieszył się trener Sławomir Dudziec. – Dla mnie osobiście to też ogromny sukces, motywujący mnie do dalszej pracy z dzieciakami. Dlaczego dziewczynki? Bo w Biskupcu mamy kilka grup chłopięcych, a dziewczęcej nie było ani jednej i pomyślałem sobie, że warto podjąć wyzwanie. Warto było, bo te okrzyki szczęścia dziewczynek po zakończeniu finału zapamiętam do końca tygodnia. Każdemu nauczycielowi i trenerowi zależy na tym, aby jego podopieczni realizowali się w tym, co robią i tak właśnie dzisiaj było w przypadku moim i tych dziewcząt. To jest w sporcie najcudowniejsze.

W zmaganiach chłopców do lat 12 puchar za wygraną trafił do zawodników SSP 4 Iława, którzy niesieni dopingiem krewnych i znajomych pokonali w finale SP Jeziorany 5:1.

Poziom finałów wojewódzkich „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w naszym regionie jest już na tyle wysoki, a przy tym wyrównany, że od ćwierćfinałów każdy może wygrać z każdym. Zresztą już eliminacje powiatowe w wielu okręgach stanowią duże wyzwanie. Dlatego każdej z drużyn składam gratulacje i biję brawo za to, co zaprezentowała – podkreślał trener Tomasz Demczak.

Co ciekawe, jednym z liderów zwycięskiej drużyny i zarazem najlepszym zawodnikiem turnieju w kategorii U-12 był Maddox Sobociński, syn piłkarza Remigiusza, doskonale znanego kibicom z boisk ekstraklasy.

Może gdyby takie turnieje były organizowane 30 lat temu, moje statystyki wyglądałyby jeszcze bardziej okazale – mówił „Remi”, który ma na koncie 202 występy i 26 goli w barwach Amiki Wronki, Jagiellonii Białystok i Śląska Wrocław. – Super, że dzieciaki mają teraz tak dobre warunki do uprawiania sportu. Po poziomie tego turnieju widać, że szkolenie młodzieży nabrało w naszym kraju rozpędu.

W wielu zespołach można było dostrzec „perełki”, które przy odpowiednim prowadzeniu mogą za kilka lat trafić nawet do ekstraklasy. Tym większą czuję satysfakcję, że wygrała drużyny mojego syna, a on sam został wybrany najlepszym zawodnikiem zmagań. Nigdy nie namawiałem go do treningów, on sam w naturalny sposób przejął zamiłowanie do futbolu i pracuje, aby z rundy na rundę być coraz lepszym zawodnikiem. Ja co najwyżej mogę mu podpowiadać pewne rzeczy – dodał Remigiusz Sobociński, który mimo 42 lat, ciągle z powodzeniem występuje w III-ligowym GKS Wikielec.

Wśród dziewcząt w kategorii U-12 złote medale zasłużenie wywalczyły natomiast piłkarki SP 18 Mamy Talenty Olsztyn, które w decydującym meczu zwyciężyły SP Miłki 4:0.

Jak zwykle finały wojewódzkie „ Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” stały na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym. Udało nam się trzeci raz zdobyć mistrzostwo województwa i zakwalifikować na finał ogólnopolski. Radość jest tym większa, że w naszym zespole wystąpiły zawodniczki rok młodsze niż u przeciwniczki. Dziewczynki świetnie poradziły sobie na boisku ze starszymi rywalkami, a przy tym świetnie się bawiły przez cały dzień – podkreślał z uśmiechem trener Piotr Żurawel.

Nie czuliśmy specjalnej presji, choć wiedzieliśmy, że jesteśmy faworytami. Zawsze też jest większa mobilizacja na zespoły z największych miast. Od czterech lat pracujemy z tymi dziewczętami na zasadzie klasy usportowionej. Widać, że przynosi to super efekty, bo z przyjemnością patrzy się na to, co wyczyniają one na murawie. Mam nadzieję, że w przyszłości wszyscy będziemy mieli z nich dużą pociechę.

Jednym z celów Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest wyłanianie piłkarskich talentów, dlatego trenerzy drużyn, które wygrały finały wojewódzkie mogą dobrać do swojego podstawowego składu po 2 wyróżniających się zawodników z zespołów, które odpadły lub dwóch dodatkowych ze swojego podmiotu. W finale ogólnopolskim rywalizować będą reprezentacje poszczególnych województw.

Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.      SP Korsze

2.      UKS Mały Jeziorak Iława

3.      AMO Olsztyn

4.      SP 19 Elbląg

1.     SP Rybno

2.     SP 4 Ostróda

3.     SP Kozłowo

4.     SP 19 Elbląg

Najlepszy bramkarz Szymon Żywicki, SP Korsze Zofia Gazda, SP Kozłowo
Najlepszy zawodnik Filip Nowak, UKS Mały Jeziorak Iława Maja Chojnacka, SP Rybno
Król strzelców Antoni Kozłowski, AMO Olsztyn (13 goli) Amelia Hoffman, SP 4 Ostróda
U-10 1.      SP Jeziorany

2.      SP 1 Ostróda

3.      Rona 03 Ełk

4.      SP 1 Pisz

1.      SP Biskupiec

2.      SP Tylice

3.      LUKS Bobry Kocioł Duży

4.      UKS Mały Jeziorak

Najlepszy bramkarz Tomasz Jaskólski, Rona 03 Ełk Klaudia Sawicka, LUKS Bobry Kocioł Duży
Najlepszy zawodnik Miłosz Jachimowicz, SP Jeziorany Kornelia Dudziec, SP Biskupiec
Król strzelców Kuba Sadowski, SP 1 Ostróda (9 goli) Wiktoria Lendzion, SP Tylice (11 goli)
U-12 1.     SSP 4 Iława

2.     SP Jeziorany

3.     SP 6 Ełk

4.     SP 3 Reszel

1.     SP 18 Mamy Talenty Olsztyn

2.     SP Miłki

3.     SP Kozłowo

4.     PMOS Pisz

Najlepszy bramkarz Seweryn Żurawski, SP Jeziorany Agnieszka Borowska, SP Kozłowo
Najlepszy zawodnik Maddox Sobociński, SSP 4 Iława Agata Lewalska, SP 18 Mamy Talenty Olsztyn
Król strzelców Dawid Zagórski, SP 6 Ełk Magdalena Włodkowska, SP Miłki

 

Wielki finał i nagroda główna

Zwycięzcy finałów wojewódzkich w kategorii U-10 i U-12 zagrają w finale ogólnopolskim, który już po raz trzeci rozegrany zostanie w Warszawie w dniach 30 kwietnia – 2 maja. Najlepsze drużyny XVI edycji poznamy 2 maja na Stadionie Narodowym bezpośrednio przed Finałem Pucharu Polski. Nagrodą Główną XVI edycji jest Puchar Tymbarku oraz wyjazd na mecz Polska-Holandia rozgrywany 1 czerwca w Gdańsku, a także spotkanie z piłkarzami reprezentacji Polski. Natomiast w kategorii U-8 rywalizacja o Puchar Tymbarku zakończyła się finałem właśnie na poziomie wojewódzkim.

Turniej przyszłych Reprezentantów Polski

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największe rozgrywki dla dzieci w wieku szkolnym w Europie. Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a głównym sponsorem od dziesięciu lat jest firma Tymbark. Celem Turnieju jest zachęcanie uczniów szkół podstawowych do uprawiania sportu, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

Podczas swojej historii Turniej był początkiem piłkarskiej przygody dla wielu obecnych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych: Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego, Marcina Kamińskiego, Tomasza Kędziory, Bartosza Salamona, Bartosza Bereszyńskiego, Gracjana Horoszkiewicza, Igora Łasickiego, Karola Żwira, Filipa Jagiełło, Michała Bartkowiaka, oraz Pauliny Dudek.

Patronat honorowy nad XVI edycją Turnieju sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda. Patronat nad rozgrywkami objęły również: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także UEFA Grassroots.

Patronat medialny: Radio Zet, TVN, Bravo Sport, Onet, Przegląd Sportowy, Echo Dnia, Gazeta Krakowska, Gazeta Olsztyńska, Gazeta Wrocławska, Gazeta Wyborcza Bydgoszcz, Gazeta Wyborcza Zielona Góra, Kurier Lubelski, Kurier Szczeciński, Nasze Miasto Gdańsk, Nasze Miasto Katowice, Nasze Miasto Łódź, Nasze Miasto Poznań, Nasze Miasto Warszawa, Nowa Trybuna Opolska i Nowiny.

Partnerem Turnieju jest firma Reporter Young. Partnerem regionalnym Turnieju w województwie warmińsko-mazurskich była firma Mag Olsztyn.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronach:

www.zpodworkanastadion.pl oraz www.pzpn.pl

Źródło: mat. prasowe, fot. Weronika Kuzma

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

28-latek odpowie za przestępstwa narkotykowe

Olsztyńscy policjanci zatrzymali 28-latka podejrzewanego o przestępstwa narkotykowe.