Zielone światło z Europy dla wsparcia biznesu Warmii i Mazur

Zielone światło z Europy dla wsparcia biznesu Warmii i Mazur

- Kategoria: Wiadomości
0

ue-pieniadze

Dotacje i granty dla mikro i małych przedsiębiorstw są już na wyciągnięcie ręki.  Zarząd województwa uruchamia instrumenty pomocy dla przedsiębiorstw w dobie pandemii. Wcześniej oficjalną zgodę na zmiany w Regionalnym Programie Operacyjnym, skąd pochodzą środki na wsparcie, przesłała zarządowi województwa Komisja Europejska.

– Czekaliśmy na te decyzje, a przede wszystkim czekają na nie przedsiębiorcy z Warmii i Mazur – mówi marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Dzięki temu na przeciwdziałanie skutkom pandemii i wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw mamy dodatkowe 15,5 mln euro. Uruchamiamy bezzwrotną pomoc dla regionalnej gospodarki.

 

Dodatkowe środki w ramach poddziałania 1.3.5 Usługi dla MŚP, w którym wyodrębniono Schemat B: Przeciwdziałanie skutkom COVID-19, będą przeznaczone na trzy typy projektów.

 

Typ 1: Finansowanie kapitału obrotowego firm dotkniętych skutkami COVID-19 (alokacja 9 279 900 EUR). Dla jego realizacji wybrany zostanie grantodawca, czyli podmiot, który udzielać będzie grantów na kapitał obrotowy mikro oraz małym przedsiębiorstwom dotkniętym bezpośrednio skutkami pandemii. Wydatki będą dofinansowane w 100 proc. i mogą być przeznaczone na pokrycie bieżących opłat i kosztów (m.in wynagrodzenia pracowników, ZUS, koszty wynajmu, inne opłaty i koszty bieżące, inne zobowiązania publiczno-prawne, finansowania kapitału obrotowego).

 

Typ 2: Zabezpieczenie pracowników i firm w okresie zwiększonego zagrożenia w obszarze zdrowia publicznego (alokacja 4 300 000 EUR). Mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa będą mogły wnioskować o dofinansowanie do 90 proc. kosztów kwalifikowanych projektu mającego na celu umożliwienie lub ułatwienie działalności gospodarczej w okresie zagrożenia epidemicznego. Chodzi o dostosowanie stanowisk pracy do pracy w warunkach epidemii, wyposażenie w środki ochrony indywidualnej i ochrony zbiorowej, testy zdrowotne dla pracowników, a także zakup sprzętu lub usług pod kątem zapewnienia ciągłości pracy i działalności (m.in. usług doradczych, dostosowanie do pracy zdalnej, sprzedaży wysyłkowej, zmiany sieci dystrybucji, wprowadzenie nowego produktu lub usługi, przebranżowienie etc.).

 

Typu 3: Produkcja wyrobów służących zwalczaniu epidemii COVID-19 (alokacja 977 820  EUR). Pomoc przeznaczonego dla mikro, małych i średnich firm na dofinansowanie projektów obejmujących produkcję wyrobów służących zwalczaniu epidemii, takich jak produkty lecznicze (w tym szczepionki) i terapie, ich półprodukty, farmaceutyczne składniki czynne i surowce, wyroby medyczne oraz sprzęt szpitalny i medyczny (respiratory, odzież i sprzęt ochronny, narzędzia diagnostyczne). Także i w tym typie projektów będzie można ubiegać się o 90 proc dofinansowania kosztów kwalifikowanych.

 

Umowy w ramach tych działań muszą zostać podpisane do końca 2020 roku. Ze szczegółami wsparcia można zapoznać się w Szczegółowym opisie osi priorytetowej Inteligentna gospodarka Warmii i Mazur  na stronie www.rpo.warmia.mazury.pl

Informacje o naborze wniosków będą publikowane na naszych stronach internetowych (rpo.warmia.mazury.pl oraz biznes.warmia.mazury.pl), do śledzenia których zachęcamy wszystkich zainteresowanych.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

24-latek odpowie za uprawę konopi oraz posiadanie znacznej ilości środków odurzających

Olsztyńscy policjanci zatrzymani kolejnego mężczyznę podejrzewanego o przestępstwa