Zdrajca i Marcel laureatami konkursów 6. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie

Zdrajca i Marcel laureatami konkursów 6. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie

- Kategoria: Kultura
0

wama-film-festival-logo1523598379.jpg

„Zdrajca” Marco Bellocchio w Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych oraz „Marcel w reżyserii Marcina Mikulskiego w Konkursie Filmów Krótkich to zdobywcy Grand Prix zakończonej 6. edycji WAMA Film Festival. Swojego faworyta wskazała również olsztyńska publiczność, która przez cztery dni zapełniała salę Multikina w Galerii Warmińskiej. Został nim „Zdrajca”. Jego polskim dystrybutorem jest Gutek Film.

Jury Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych w składzie Jarosław Sokół, Anna Wydra i Kuba Czekaj jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu Grand Prix „Zdrajcy” w reżyserii Marco Bellocchio. Polski dystrybutor, Gutek Film, otrzymał nagrodę finansową Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. „Zdrajca” jest międzynarodową koprodukcją Włoch, Francji, Brazylii i Niemiec. Film otrzymał także Nagrodę Publiczności.

Jury przyznało również wyróżnienie honorowe dla „Biały, biały dzień” w reż. Hlynura Pálmasona. Dystrybutorem tej islandzko-duńsko-szwedzkiej koprodukcji jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Film reprezentuje w tym roku Islandię w wyścigu do Oscara i będzie rywalizował o nominację z „Bożym Ciałem” w reżyserii Jana Komasy. W olsztyńskim konkursie pokazano łącznie osiem fabularnych koprodukcji międzynarodowych.

Jesteśmy dumni z naszej dotychczasowej współpracy i zawsze będziemy dobrym partnerem WAMA Film Festival. Życzę festiwalowi aby dalej rozwijał się tak, jak obecnie i był wizytówką polskiej kinematografii oraz regionu Warmii i Mazur – powiedział Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Najlepszym tytułem Konkursu Filmów Krótkich okazał się „Marcel” w reżyserii Marcina Mikulskiego, który otrzymał Grand Prix i nagrodę finansową ufundowaną przez Multimedia Polska SA. Jak napisało w uzasadnieniu wyboru Jury w składzie Łukasz Grzegorzek, Olga Bieniek i Ewa Wencel za „soczysty obraz neurotyka we współczesnym świecie oraz reżyserską wrażliwość, w której dominują humor, urok i inteligencja”. Film powstał w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Nagrodę specjalną Michelin Polska SA otrzymał film „We mnie”, którego reżyserką jest Maria Wider. W uzasadnieniu zwrócono uwagę na „czułe i subtelne ujęcie trudnego tematu oraz wiarę w uzdrawiającą moc miłości”. Film zrealizowano w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

Swoją nagrodę przyznało także Jury Warmii i Mazur, które obradowało w składzie: Aleksandra Lemańska, Monika Szczygło i Andrzej Wojnach. Ich wyróżnienie otrzymał film krótkometrażowy Damiana Kocura „Moje serce” zrealizowany w Studiu Munka przy SFP.

Jury Konkursu Filmów Krótkich przyznało także siedem nominacji do cenionych Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Ich wręczenie odbędzie się podczas festiwalu CINEMAFORUM w Warszawie.

Nominacje przyznano w następujących kategoriach:

  • „Najlepsza reżyseria”: Marcin Mikulski za film „Marcel”,
  • „Najlepszy scenariusz”: Maria Wider za film „We mnie” reż. Maria Wider,
  • „Najlepsze zdjęcia”: Mateusz Skalski za film „Moje serce” reż. Damian Kocur,
  • „Najlepszy montaż”: Aleksandra Idzikowska za film „Nie zmieniaj tematu” reż. Hubert Patynowski,
  • „Najlepsza aktorka”: Rozalia Mierzicka za film ”Moje serce” reż. Damian Kocur,
  • „Najlepszy aktor”: Piotr Żurawski za film „Marcel”, reż. Marcin Mikulski,
  • „Najlepszy film dokumentalny”: „Mój kraj jest taki piękny”, reż. Grzegorz Paprzycki.

Tegoroczny festiwal odbywał się w dniach 8-12 października br. w Olsztynie, a wszystkie projekcj miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej, przy ulicy Juliana Tuwima 26.

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a producentem Stowarzyszenie FILMFORUM. WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Realizację projektu współfinansują Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Olsztyn.

Sponsorami imprezy są Michelin Polska SA, Multimedia Polska SA oraz Auto Idea Sp. z o.o. – Autoryzowany Dealer Mercedes-Benz. Programy edukacyjne realizowane przy okazji festiwalu są współfinansowane ze środków Programu Unii Europejskiej ERASMUS+, Ministerstwa Obrony Narodowej, Gminy Olsztyn oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży 2019”.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Kradli olej napędowy. 37-latek oraz jego 33-letnia małżonka zatrzymani

Szczycieńscy kryminalni zatrzymali 37-letniego mieszkańca Szczytna i jego