Zatrzymano 18-latka podejrzanego o podwójne zabójstwo w Jawtach Wielkich

Zatrzymano 18-latka podejrzanego o podwójne zabójstwo w Jawtach Wielkich

- Kategoria: Na sygnale
0

fot. KWP Olsztynfot. KWP Olsztyn

Miesiąc – dokładnie tyle mija od wydarzeń, które wstrząsnęły miejscowością w powiecie iławskim. Ciała 86-letniej kobiety i jej 61-letniego syna zostały wtedy znalezione na ich posesji w Jawtach Wielkich przez sąsiada. Śledczy nie mieli wątpliwości, że doszło do zabójstwa. Przed policjantami zostało postawione trudne zadanie ustalenia okoliczności zdarzenia i zatrzymania jego sprawcy. Po miesiącu wymagającej i intensywnej pracy zatrzymali młodego mężczyznę. Podejrzany 18-latek usłyszał zarzuty zabójstwa.

We wtorek 24.05.2016 około godz. 12:00 we wsi Jawty Wielkie w powiecie iławskim, zaniepokojony nieobecnością starszej kobiety sąsiad postanowił sprawdzić, co się u niej dzieje. Gdy wszedł na jej posesję zauważył leżące na ziemi ciało 86-latki. Natychmiast zawiadomił policję. Chwilę później okazało się, że niedaleko w zaroślach leżało kolejne ciało – 61-letniego syna kobiety.

Na miejsce została skierowana policyjna grupa dochodzeniowo-śledcza, technik kryminalistyki, eksperci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, a także specjaliści z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Olsztynie, którzy pod nadzorem Prokuratura Rejonowego w Iławie rozpoczęli pracę na miejscu zdarzenia.

Wykonane oględziny, zabezpieczone ślady i okoliczności w jakich zostały odnalezione ciała matki i syna sprawiły, że śledczy nie mieli wątpliwości, że do ich śmierci przyczyniły się osoby trzecie.

Przeprowadzona sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci kobiety było gwałtowne uduszenie oraz rana zadana ostrym narzędziem, a na ciele mężczyzny ujawniono liczne rany kłute..

Komendant powołał zespół specjalistów

W toku pracy nad tym zdarzeniem Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie 8 czerwca 2016 r. podjął decyzję o powołaniu specjalnej grupy operacyjno-procesowej, złożonej z policjantów Wydziałów Kryminalnych KWP w Olsztynie oraz KPP w Iławie, a także policyjnych specjalistów z zakresu kryminalistyki z KWP w Olsztynie.

Praca powołanego zespołu skupiła się na prowadzeniu dalszych czynności w sprawie podwójnego zabójstwa, m.in. poprzez zabezpieczenie jak największego materiału dowodowego i poddaniu go wielotorowej analizie. Wiązało się to z przeprowadzeniem szerokich badań laboratoryjnych i skrupulatnej analizy kryminalnej.

Policjanci koordynując wykonywane czynności w ramach prowadzonego śledztwa, wciąż pracują nad tą sprawą i od samego początku działali wielotorowo. Ustalali i przesłuchali świadków, typując osoby, które były w przeszłości karane za podobne przestępstwa i mogły mieć związek z tym zdarzeniem. Posługując się wszelkimi dostępnymi metodami, zabezpieczali materiały dowodowe mogące posłużyć do wytypowania, ustalenia i zatrzymania sprawców tego podwójnego zabójstwa.

W toku wykonywanych czynności policjanci szczegółowo sprawdzali informacje i sygnały docierające do nich od mieszkańców Jawt Wielkich i okolic. Każda taka informacja – przekazana także anonimowo – była przez nich weryfikowana i konfrontowana z dotychczas zebranym materiałem dowodowym.

Zatrzymanie po miesiącu trudnej pracy

Mrówcza praca grupy policjantów skierowanych do tej sprawy doprowadziła do tego, że w czwartek rano (23.06.2016) policjanci z Wydziału Krymianalnego KWP w Olsztynie oraz funkcjonariusze Sekcji Antyterrorystycznej KWP w Olsztynie weszli do mieszkania w bloku jednego z osiedli w Iławie, gdzie zatrzymali 18-letniego Tomasza B. Mężczyzna, który pochodzi z tej samej okolicy co ofiary i znał je osobiście, w trakcie przesłuchania oraz przeprowadzonej wizji lokalnej złożył wyjaśnienia oraz opisał okoliczności w jakich doszło do zabójstwa.

Na obecnym etapie toczącego się postępowania śledczy ustalili, że 18-latek dokonał zabójstwa w wyniku nieporozumienia, do jakiego doszło między nim i 61-latkiem. Tomasza B. posiadanym przy sobie nożem zaatakował ofiarę, zadając jej liczne rany cięte. Obrażenia okazały się śmiertelne. Przypadkowym świadkiem tego zajścia była 86-letnia matka mężczyzny. 18-latek zaatakował także ją. Kobieta zginęła wskutek zadanych nożem ciosów i uduszenia.

Tomasz B. jest podejrzany o dokonanie podwójnego zabójstwa i takie właśnie usłyszał zarzuty, do których w trakcie przesłuchania się przyznał. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara od 8 do 25 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Źródło: KWP Olsztyn (TM)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Pobił 55-latka, wrzucił go do bagażnika, a następnie utopił w stawie. Usłyszał zarzut zabójstwa

Policjanci zatrzymali 27-letniego mieszkańca gminy Biała Piska podejrzanego