Zarząd Dróg Wojewódzkich pobił rekord i zdobywa dodatkowe pieniądze

Zarząd Dróg Wojewódzkich pobił rekord i zdobywa dodatkowe pieniądze

- Kategoria: Wiadomości
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstuZdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Niemal 550 mln zł – tyle wyniosły wydatki Zarządu Dróg Wojewódzkich w 2014 roku. Pieniądze przyśpieszyły realizację inwestycji na drogach wojewódzkich. Większość z nich to projekty współfinansowane przez Unię Europejską.

Unijne efekty

Z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz Programu Współpracy Transgranicznej Litwa – Polska – Rosja w ciągu poprzedniego roku wykorzystano 361,7 mln zł.  Wkład własny z budżetu województwa wyniósł ponad 103 mln zł. Oddano do użytku większość zaplanowanych przez województwo inwestycji. Łączna długość zmodernizowanych tras to ponad 314 km. Ostatnie trzy projekty m.in. przebudowa drogi łączącej Działdowo z Lidzbarkiem, wraz obwodnicą, zostaną zakończone do połowy tego roku.

Inwestycje województwa i samorządów

Rok 2014 był także bardzo intensywny w realizacji zadań finansowanych ze środków własnych i we współpracy z jednostkami samorządu lokalnego. Prócz 18 inwestycji unijnych, wykonano 45 różnych zadań, których łączny zakres to 14,7 km przebudowanych dróg, 1 skrzyżowanie, budowa i przebudowa 9,6 km chodników, 11 zatok autobusowych, 52 zjazdów, remonty przepustów oraz przygotowanie dokumentacji dla nowych zadań również pod kątem nowej perspektywy unijnej.

Rok 2014 to początek zmian i nowatorskich przedsięwzięć, które w ciągu najbliższych lat zmienią obraz dróg wojewódzkich w naszym regionie – mówi Waldemar Królikowski, dyrektor ZDW w OlsztynieW ubiegłym roku zainaugurowano program „Przyjazna droga”, który zwiększy bezpieczeństwo ruchu drogowego. Trwa sukcesywne wdrażanie programu standaryzacji letniego utrzymania dróg. Podjęto działania na rzecz właściwego kształtowania zieleni przydrożnej i pielęgnacji chronionych alei drzew. Cała sieć drogowa jest poddawana nowoczesnej diagnostyce stanu i cyfrowej ewidencji. Równolegle są przygotowywane i wdrażane kolejne programy na rzecz poprawy stanu sieci, bezpieczeństwa ruchu i nowoczesnego zarządzania.

Extra pieniądze na drogi zasilą budżety samorządów

W związku z korzystnym kursem euro i oszczędnościami w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia i Mazury 2007-2013 samorząd województwa ogłosił kolejne konkursy na projekty drogowe. Inwestycje, które mogą liczyć na zastrzyk unijnej kasy, zaakceptował we wtorek (17 marca) zarząd województwa.

Część z nich to nowe  projekty lub aktualnie prowadzone, pozostałe dotyczą refundacji kosztów zakończonych już robót. Tak jest m.in. z drogą nr 504 w Elblągu. Kasę miasta zasili dodatkowe 9,5 mln zł. Na liście znalazł się także drugi etap przebudowy ulicy Sikorskiego w Olsztynie. Tu wsparcie unijne osiągnie niemal 15 mln zł. Pozostałe projekty dotyczą inwestycji na drogach wojewódzkich:

– przebudowy drogi wojewódzkiej nr 591 w miejscowości Łazdoje (wartość projektu 2 mln zł),
– rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 527 na odcinku Kwietniewo – Rychliki (wartość projektu 15,6 mln zł),
– wzmocnienia konstrukcji nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 530 wraz z chodnikiem w Łukcie (wartość projektu 1,5 mln zł),
– remontu drogi wojewódzkiej nr 511 na odcinku Lidzbark Warmiński – Redy (wartość projektu 8,4 mln zł),
– rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 598 w miejscowości Zgniłocha (wartość projektu 2,6 mln zł).

Źródło: inf. prasowa UMWW-M

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

7. edycja Olsztyn Green Festival w tym roku nie odbędzie się

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował wczoraj na swoim