Zabytkowy wiadukt kolejowy nad rzeką Łyną odzyskuje dawny blask

Zabytkowy wiadukt kolejowy nad rzeką Łyną odzyskuje dawny blask

- Kategoria: Wiadomości
0

wiadukt-artyleryjska3

Dobiega końca remont zabytkowego mostu kolejowego nad rzeką Łyną w Olsztynie. Robotnicy zdemontowali już część rusztowań.

Remont 144-letniego wiaduktu znajdującego się w pobliżu ulic Artyleryjskiej, Żarskiej i Wyzwolenia w Olsztynie rozpoczął się w połowie września br. Wykonana została m.in. nowa izolacja, odwodnienie obiektu, wymieniono tory oraz oraz uporządkowano nasypy kolejowe znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie zabytku. Prace objęły także czyszczenie i renowację kamiennych gzymsów i elementów ozdobnych, które są objęte nadzorem konserwatorskim.

Na modernizację wiaduktu Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczyła około 3 mln złotych.

Zespół wiaduktów kolejowych nad rzeką Łyną został zbudowany w XIX wieku. Pierwszy z nich powstał w latach 1872–1873. W tym czasie uruchomiono pierwsze połączenia kolejowe prowadzące z Olsztyna do Czerwonki i Ostródy. Wiadukt składa się z trzech arkad zbudowanych na masywnych filarach. W 1892 zbudowano bliźniaczy wiadukt (południowy). W 1977 starszy wiadukt został wpisany na listę zabytków architektury. Wysokość wiaduktów sprawia, iż pasażerowie podróżujący przejeżdżającymi nimi pociągami, mają okazję podziwiać niemal całą panoramę miasta.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Koronawirus: 33 nowe zachorowania w woj. warmińsko-mazurskim. To kolejny rekord

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (12.08) o 715 nowych