Za śmieci zapłacimy więcej. O skali podwyżek zdecydują radni

Za śmieci zapłacimy więcej. O skali podwyżek zdecydują radni

- Kategoria: Wiadomości
0

smieci

Nowe, proponowane stawki to 18 złotych miesięcznie od osoby za śmieci segregowane oraz 36 złotych za są zbierane selektywnie. W 2019 roku rok zagospodarowania odpadów zwiększy się aż o 35 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, a utrzymanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – o 26 proc. Poza tym dodatkowych 500 tys. złotych to mycie pojemników na odpady biodegradowalne.

– Wiem, że każda podwyżka jest uciążliwa i analizowaliśmy tę sytuacje na wszystkie sposoby – mówi zastępca prezydenta Olsztyna, Halina Zaborowska-Boruch. – Niestety, zmiana cen jest niezbędna i jest efektem różnych składowych, w tym zmian w przepisach, na przykład wprowadzających konieczność dodatkowej selekcji m.in. odpadów biodegradowalnych. Sprawdzaliśmy też jak wypadamy na tle innych miast i okazuje się, że nasza cena nie różni się od innych. Bardzo byśmy chcieli, żeby ta cena były niższa, ale gospodarka odpadowa musi się samobilansować, więc nie ma możliwości i środków na dopłacanie do zagospodarowania odpadów.

Sporym problemem jest niższa, niż deklarowana, ilość segregowanych odpadów. To wymusza dodatkowe wydatki na ich selekcję. Poza tym – z przyczyn niezależnych od miasta – opóźnienia jest budowa ciepłowni zasilanej produkowanym przez ZGOK paliwem alternatywnym z odpadów. A także wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej, ustalanej przez ministra środowiska (z kwoty 24,15 zł w roku 2017 do kwoty 170 zł w roku 2019).

Nowymi stawkami zajmą się podczas najbliższej (środa, 23 stycznia) sesji Rady Miasta olsztyńscy radni. Jeśli zaakceptują propozycję, zmiana ceny będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2019 roku.

Źródło: UM Olsztyna

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Na drogach krajowych Warmii i Mazur rusza Generalny Pomiar Ruchu

Rozpoczyna się Generalny Pomiar Ruchu 2020. Pierwsze pomiary