Wiadomości

Z zagranicznymi gośćmi o rozwoju regionów

W Sile koło Olsztyna zbierze się XVI. Forum Parlamentów Regionalnych Południowego Bałtyku. Główny temat forum to„Smart specialisations – Smart Regions – inteligentne specjalizacje regionów i ich wkład oraz rola w kreowaniu dynamicznego rozwoju Południowego Bałtyku”. W dniach 14-15 maja na Warmię i Mazury  przybędzie blisko 90 delegatów z Niemiec, Rosji, Litwy, Szwecji, a także reprezentanci polskich regionów.

Forum towarzyszą warsztaty dla młodzieży, która będzie rozmawiać o roli i przyszłości młodzieży w nowoczesnej Europie. Konsekwencją prac młodych ludzi będą postulaty, które zostaną zawarte w rezolucji XVI forum. Rezolucja trafi następnie do organów wykonawczych rządów, regionalnych organów samorządowych, instytucji państwowych i gremiów Unii Europejskiej.

Forum powstało w 2004 roku z inicjatywy parlamentów dwóch niemieckich krajów związkowych: Szlezwika – Holsztynu i Meklemburgii – Pomorza Przedniego oraz dwóch sejmików: województwa zachodniopomorskiego i województwa pomorskiego. Obecnie udział w pracach forum bierze osiem parlamentów regionalnych. Oprócz wymienionych są to: Rada Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburga, parlament Skanii, Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego  (od 2007 roku) i Obwodowa Duma Kaliningradzka.

Konsekwencją każdego forum jest wypracowanie rezolucji, w której zawarte są cele, kierunki działań, apele oraz wytyczne dla organów wykonawczych parlamentów i sejmików oraz instytucji państwowych i organów Unii Europejskiej. Gospodarzami Forum Parlamentów Południowego Bałtyku są kolejno sejmiki województw oraz parlamenty regionalne.

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego pierwszy raz był gospodarzem forum w maju 2010 roku. W 2018 roku odbędzie się XVI Forum Parlamentów Południowego Bałtyku w Olsztynie. Tegoroczne forum będzie obradowało na temat: „Smart specialisations – Smart Regions – inteligentne specjalizacje regionów i ich wkład oraz rola w kreowaniu dynamicznego rozwoju Południowego Bałtyku”.

 Cele forum:

  • znalezienie wspólnych cech i priorytetów  dla obszaru południowego Bałtyku dla wzmocnienia tego regionu. Należy podkreślić, że forum wykorzystuje instrumenty europejskiej  polityki strukturalnej w sektorach będących w kręgu wspólnego  zainteresowania,
  • wspólne dotarcie do nowych rynków i powiększenie strefy wpływów oraz osiągnięcie efektu synergii na poziomie regionalnym,
  • spójna polityka regionalna w Unii Europejskiej z uwzględnieniem regionalnej tożsamości i poszanowaniem różnic,
  • inicjowanie i wspieranie działań władz poszczególnych regionów na rzecz rozwoju obszaru Południowego Bałtyku w dziedzinie infrastruktury, gospodarki, ochrony środowiska i kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*