Sport

X Integracyjne Regaty Bojerowe PZŻN

Nad jeziorem Kisajno rozegrane zostały kolejne w tym sezonie zimowym integracyjne regaty bojerowe. Organizatorem imprezy była Mazurska Szkoła Żeglarstwa oraz Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych.

Kilka dni przed zawodami padający deszcz osłabił strukturę lodu, przez co pojawiły się obawy czy lód przetrwa. Na szczęście mróz, który przyszedł w nocy, poprawił jego strukturę, a padający deszcz stopił śnieg, który znacznie utrudniał bojerowcom wyścigi i warunki lodowe zrobiły się doskonałe. Pomiary pokrywy na akwenie regat wykazały, że lód był twardy i miał od 15 do 25 centymetrów grubości.

W czwartek i piątek przeprowadzone zostały treningi a w sobotę przy wietrze 4-5 stopni w skali Beauforta rozegrane zostały pierwsze 4 wyścigi. Bojery latały momentami w szkwałach z prędkościami do 80 km/h.

W niedzielę wiatr osłabł do 3°B, co pozwoliło na rozegranie kolejnych 4 wyścigów.

Regaty wygrał Jan Gotto z 40-letnim doświadczeniem latania na bojerach. Dużą niespodzianką było natomiast zajęcie drugiego miejsca przez załogę Armanda Andruszkiewicza i Marcina Sitka. Wprawdzie obaj jako sternicy mieli już sukcesy w najtrudniejszych na polskim śródlądziu regatach rozgrywanych w formule 24-godzinnego wyścigu non-stop, ale nie posiadali dużego doświadczenia w regatach bojerowych. Trzecie miejsce zajął Jerzy Miłosz.

Regaty-Bojerowe-PZZNa

Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy oraz żeglarskie laminowane mapy Wielkich Jezior Mazurskich.

Sędzią głównym regat był Andrzej Szocik.