Wysokie kary za parkowanie na tzw. „kopertach”

Wysokie kary za parkowanie na tzw. „kopertach”

- Kategoria: Wiadomości
0

karta_parkingowa

Nawet wysokie kary i groźba odholowania pojazdu nie zniechęcają części kierowców do parkowania samochodów w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Przyczyną takiego postępowania często jest pośpiech i roztargnienie, jak i również świadome lekceważenie przepisów prawa.

Takie sytuacje często obserwujemy na parkingach przed dużymi sklepami i na osiedlowych uliczkach. Przykładem tego może być kierowca bmw, który w miniony weekend pozostawił swoje auto na miejscu dla inwalidów, na jednym z olsztyńskich osiedli. W samochodzie nie było karty parkingowej uprawniającej do parkowania na tzw. „kopercie”. Właściciel pojazdu – mieszkaniec gminy Barczewo za popełnione wykroczenie może odpowiedzieć przed sądem.

Policjanci przypominają!

Za nieuprawnione parkowanie na miejscu dla osób niepełnosprawnych oraz za nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową grożą wysokie mandaty oraz punkty karne.

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym:

Kartę parkingową wydaje się:

1) osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;

2) osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;

3) placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się ”

„Kartę parkingową umieszcza się za przednią szybą pojazdu samochodowego, a jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby – w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności.”

Źródło: KMP Olsztyn (ab)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Koronawirus. Spadek zakażeń w woj. warmińsko-mazurskim

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (18.01) o 3271 nowych