Polecane artykuły

Wykrywacz kłamstw w Olsztynie – jak przebiega i gdzie się wykorzystuje

Wariograf jest urządzeniem, które często widujemy w filmach i serialach. Sam wynalazek, jakim jest wykrywacz kłamstw, znany jest od 1921 roku. Czy wariograf jest urządzeniem, które zawsze wykryje kłamstwo osoby uczestniczącej w badaniu? Jak wygląda badanie wariografem i gdzie wariograf jest wykorzystywany? Na te pytania odpowiedź znajdziemy w poniższym artykule.

Czym jest wariograf

Wariograf lub inaczej, wykrywacz kłamstw jest urządzeniem, które rejestruje różnego rodzaju reakcję organizmu, które można wykorzystać do interpretacji tego, co odczuwał uczestnik badania podczas zadawania mu pytań. W trakcie działania wariograf rejestruje częstotliwość oddychania, ciśnienie czy pocenie się lub oporność elektryczna skóry kreśląc odpowiednie wykresy, które zostaną zinterpretowane przez wyszkoloną osobą zajmującą się badaniami wariograficznymi. Jak więc widać, sam w sobie wariograf nie odpowiada jednoznacznie na pytanie, czy ktoś, odpowiadając na pytanie, kłamie, czy mówi prawdę. Samo urządzenie dostarcza jedynie informacji na temat tego, jakie reakcje występowały w organizmie podczas zadania konkretnego pytania.

W jaki sposób przebiega badanie wariografem

Badania wariografem z reguły wyglądają w bardzo podobny sposób. Pomieszczenie, w którym wykonywane jest badanie, powinno być normalnych rozmiarów a samo wyposażenie zredukowane do niezbędnego minimum. Osoba uczestnicząca w teście wariograficznym powinna z zasady mieć jak najmniej bodźców zewnętrznych, które mogłyby zniekształcić wyniki wywiadu. Samo badanie jest złożone z kilku części. Początek badania to tak zwane pytania testowe – wywiad mający na celu weryfikację oddziaływania organizmu na zadane pytania. Istotne jest, by pytania sprowadzały się do formy zamkniętej – uczestnik odpowiada tak, bądź nie. Taka forma wywiadu ułatwia potencjalne wykrycie kłamstwa. Pytania testowe to pytania zupełnie niezwiązane z przedmiotem badania takie jak „Czy dzisiaj jest Środa?”, lub „Czy masz 35 lat?”. Dopiero po przeprowadzeniu wywiady testowego można przejść do części faktyczne, obejmującej pytania kontrolne oraz pytania krytyczne, mające bezpośredni związek z badaną sprawą. Podczas wywiadu wariografem, liczba pytań ogranicza się do około 12, maksymalnie 15. Wiadome jest, że uczestnik badania czuje się niekomfortowo podczas takiego badania, a z czasem reakcje organizmu mogą ulegać zmianie, dlatego sesje z wariografem są relatywnie krótkimi zdarzeniami.

W jakich miejscach wariograf ma zastosowanie

Badania wariograficzne nieprzerwanie kojarzą nam się z ciemnym pomieszczeniem posterunku policji, gdzie złoczyńca podpięty do skomplikowanej aparatury odpowiada na niekończący się ciąg pytań. Jest to scena rodem z filmów, chociaż prawdą jest, że wariograf wykorzystywany jest podczas śledztw kryminalnych prowadzonych przez policję lub prokuraturę. Obecnie jednak na rynku możemy znaleźć firmy świadczące usługi badania wariografem na życzenie klienta, również w naszym Olsztynie badania takie przeprowadzają certyfikowani biegli i eksperci z Instytutu Badań Wariograficznych. Tego typu badania mogą zostać przeprowadzone w miejscu pracy lub nawet w domu. Każdorazowo jednak niezbędna jest pisemna zgoda osoby badanej na przeprowadzenie takiego badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*