Wsparcie administracji w zakresie JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

Wsparcie administracji w zakresie JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

- Kategoria: Wiadomości
0

jpk-vat-konferencja

8 lutego br. w Izbie Administracji Skarbowej w Olsztynie odbyło się spotkanie prasowe dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie przypomina, że od 1 stycznia 2018 roku wszyscy przedsiębiorcy (także jednoosobowe działalności gospodarcze) którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, mają obowiązek przesyłania swojej ewidencji VAT jako Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT).  Do grupy objętej nowym obowiązkiem należy również część rolników. Mikroprzedsiębiorcy pierwszy Jednolity Plik Kontrolny za styczeń 2018 r. muszą złożyć do 26 lutego br.

Kampania informacyjno-edukacyjna trwa od października 2017 roku. Ministerstwo Finansów przygotowało szereg udogodnień, pomocnych w wypełnianiu nowego obowiązku. Przede wszystkim powstała strona internetowa – www.jpk.mf.gov.pl – dedykowana Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu, na której można znaleźć wszystkie praktyczne informacje. Dodatkowo od 1 lutego 2018 r. podatnicy VAT otrzymali do dyspozycji nowe, bezpłatne narzędzie do wysyłania JPK_VAT – aplikację e-mikrofirma. To intuicyjna, łatwa do pobrania oraz prosta w obsłudze aplikacja, dzięki której przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z obsługi księgowej i biur rachunkowych będą mogli:

  • wystawić faktury krajowe,
  • zapisać faktury zakupu,
  • stworzyć ewidencję VAT,
  • sprawnie i szybko przygotować i wysłać pliki JPK_VAT.


Autoryzacja plików JPK_VAT

Pliki JPK_VAT można podpisać elektronicznie na trzy sposoby:

– za pomocą Profilu Zaufanego (eGO), który jest bezpłatnym narzędziem, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w internecie i korzystać z wielu usług online na portalach urzędowych,

– danymi autoryzującymi – czasowe rozwiązanie udostępnione do końca 2018 r.,

– kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Aplikacja e-mikrofirma, a także formularz JPK_VAT i aplikacja KLIENT JPK 2.0 oraz informacje, jak utworzyć i wysłać JPK_VAT, są dostępne na stronie jpk.mf.gov.pl.

Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie od rozpoczęcia kampanii informacyjnej wspiera mikrofirmy z regionu. Od listopada sukcesywnie prowadzone są szkolenia dla mikroprzedsiębiorców. Informacji o kolejnych należy szukać na stronach internetowych poszczególnych urzędów skarbowych.

Równocześnie do podatników przesyłane są materiały informacyjne, na stronach BIP na bieżąco zamieszczane są przekazy dotyczące nowego obowiązku.

Dodatkowo w lutym uruchomiono dyżury w urzędach skarbowych w dwie soboty – 17 i 24 lutego w godz. 9.00-13.00. W tych dniach będzie można z pomocą pracownika US założyć Profil Zaufany oraz skorzystać z porad ekspertów w zakresie JPK_VAT.

Utworz_podpisz_i_przeslij_JPK_VAT

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Nowa broń w walce z osobami kierującymi pod wpływem środków odurzających

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie zostali