Wsparcie administracji w zakresie JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

Wsparcie administracji w zakresie JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

- Kategoria: Wiadomości
0

jpk-vat-konferencja

8 lutego br. w Izbie Administracji Skarbowej w Olsztynie odbyło się spotkanie prasowe dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie przypomina, że od 1 stycznia 2018 roku wszyscy przedsiębiorcy (także jednoosobowe działalności gospodarcze) którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, mają obowiązek przesyłania swojej ewidencji VAT jako Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT).  Do grupy objętej nowym obowiązkiem należy również część rolników. Mikroprzedsiębiorcy pierwszy Jednolity Plik Kontrolny za styczeń 2018 r. muszą złożyć do 26 lutego br.

Kampania informacyjno-edukacyjna trwa od października 2017 roku. Ministerstwo Finansów przygotowało szereg udogodnień, pomocnych w wypełnianiu nowego obowiązku. Przede wszystkim powstała strona internetowa – www.jpk.mf.gov.pl – dedykowana Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu, na której można znaleźć wszystkie praktyczne informacje. Dodatkowo od 1 lutego 2018 r. podatnicy VAT otrzymali do dyspozycji nowe, bezpłatne narzędzie do wysyłania JPK_VAT – aplikację e-mikrofirma. To intuicyjna, łatwa do pobrania oraz prosta w obsłudze aplikacja, dzięki której przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z obsługi księgowej i biur rachunkowych będą mogli:

  • wystawić faktury krajowe,
  • zapisać faktury zakupu,
  • stworzyć ewidencję VAT,
  • sprawnie i szybko przygotować i wysłać pliki JPK_VAT.


Autoryzacja plików JPK_VAT

Pliki JPK_VAT można podpisać elektronicznie na trzy sposoby:

– za pomocą Profilu Zaufanego (eGO), który jest bezpłatnym narzędziem, dzięki któremu można potwierdzać swoją tożsamość w internecie i korzystać z wielu usług online na portalach urzędowych,

– danymi autoryzującymi – czasowe rozwiązanie udostępnione do końca 2018 r.,

– kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Aplikacja e-mikrofirma, a także formularz JPK_VAT i aplikacja KLIENT JPK 2.0 oraz informacje, jak utworzyć i wysłać JPK_VAT, są dostępne na stronie jpk.mf.gov.pl.

Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie od rozpoczęcia kampanii informacyjnej wspiera mikrofirmy z regionu. Od listopada sukcesywnie prowadzone są szkolenia dla mikroprzedsiębiorców. Informacji o kolejnych należy szukać na stronach internetowych poszczególnych urzędów skarbowych.

Równocześnie do podatników przesyłane są materiały informacyjne, na stronach BIP na bieżąco zamieszczane są przekazy dotyczące nowego obowiązku.

Dodatkowo w lutym uruchomiono dyżury w urzędach skarbowych w dwie soboty – 17 i 24 lutego w godz. 9.00-13.00. W tych dniach będzie można z pomocą pracownika US założyć Profil Zaufany oraz skorzystać z porad ekspertów w zakresie JPK_VAT.

Utworz_podpisz_i_przeslij_JPK_VAT

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Policja ustaliła tożsamość mężczyzny wyłowionego z Jeziora Długiego

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie ustalili