„Wędrujące światło” nad Jeziorem Krzywym

„Wędrujące światło” nad Jeziorem Krzywym

- Kategoria: Ciekawostki, Wiadomości
0

swiatlo-krzywe

Nad jeziorem Krzywym w Olsztynie, wczesnym rankiem lub wieczorem można bezpiecznie biegać, spacerować jeździć na rowerze, uprawiać nordic walking. Sprzyja temu „wędrujące światło”, które podąża za spacerowiczami i wyłącza się kiedy skończymy. To pozwala zapewnić bezpieczeństwo i oszczędzać energię – informuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Energooszczędny system zdalnego zarządzania oświetleniem zewnętrznym zastosowany w Olsztynie jest unikatowy w skali kraju – uzupełnia Karol Więckowski, pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury i gospodarki elektroenergetycznej. Dlatego zgłosiliśmy to ciekawe rozwiązanie do konkursu na najlepszą inwestycje oświetleniową – dodaje Karol Więckowski.

Zastosowany nad jeziorem Krzywym system wykrywa użytkownika ścieżki lub drogi dla rowerów i włącza oświetlenie kiedy jest ono potrzebne. Oświetlenie nie gaśnie od razu, ale czeka aż rowerzysta czy spacerowicz będzie w zasięgu innego oświetlenia.

Pracujemy nad tym by system działał także w naszych parkach i niektórych drogach osiedlowych – zapowiada prezydent.

System zdalnego zarządzania przeznaczony jest do pełnej kontroli oświetlenia zewnętrznego. Komputer zainstalowany w Centrum Sterowania Ruchem umożliwia zbieranie danych z każdej oprawy oraz ich odpowiednią obróbkę, zrozumiałą dla obsługi. Jednym z podstawowych zadań systemu jest zbieranie danych o występujących awariach oraz przygotowanie raportów ułatwiających serwisowanie całego systemu. System oparty jest na sterownikach pracujących w technologii LonWorks.

Źródło: UM Olsztyn

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Koronawirus: 964 nowe przypadki na Warmii i Mazurach. Najwięcej w Olsztynie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (04.12) o 13239 nowych