We wtorek „Dzień Wagarowicza”. Apel policji do właścicieli sklepów, pubów i kawiarni

We wtorek „Dzień Wagarowicza”. Apel policji do właścicieli sklepów, pubów i kawiarni

- Kategoria: Wiadomości
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstuZdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Już w najbliższy wtorek (21 marca) pierwszy dzień wiosny, który nazywany jest przez młodzież „Dniem Wagarowicza”. Tego wielu młodych ludzi bez wiedzy nauczycieli opuści teren szkoły, gdzie bez nadzoru i opieki często sięgnie po alkohol. 

Panie i Panowie przedsiębiorcy, właściciele sklepów, pubów i kawiarni. Szanowni Państwo!

21 marzec tradycyjnie obchodzony jako „Dzień Wagarowicza” to dzień szczególnie oczekiwany przez dzieci i młodzież naszych szkół. W tym dniu uczniowie bez wiedzy nauczycieli samowolnie opuszczają teren szkoły, gdzie bez nadzoru i opieki często sięgają po alkohol. Tego dnia Wasze lokale odwiedzi zapewne wielu młodych ludzi, którzy będą chcieli kupić alkohol. Zanim sprzedacie go małoletniemu pamiętajcie, że jest on jednym z największych zagrożeń dotykających dziś młodych ludzi. Często tworzy poważne problemy i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji.

Dlatego nie sprzedawajcie i nie podawajcie żadnego alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 roku życia

Aby nie popełnić przestępstwa żądajcie od kupującego dokumentu, który potwierdzi jego wiek. Takie prawo daje Wam art. 15 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który mówi, że w przypadku wątpliwości co do pełnoletniości nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem (art. 43 cyt. ustawy). Sądy karne orzekające w takich sprawach mogą nie tylko ukarać wysoką grzywną, ale także orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy.

Ponadto, niezależnie od postępowania karnego prowadzone jest postępowanie administracyjne w kierunku cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (zgodnie
z art. 18 ust.10 pkt.1 lit.a) cyt. ustawy).

Wiemy, że wśród Państwa jest wielu uczciwych sprzedawców, którzy oprócz roli handlowca stawiają się w roli obywatela i zwracają uwagę komu sprzedają alkohol. Chcemy, aby szeregi odpowiedzialnych i rzetelnych sprzedawców stale się zwiększały. Aby każdy z Państwa miał świadomość, że sprzedaż alkoholu nieletnim to nie tylko przestępstwo, ale także wielka szkoda wyrządzona młodemu człowiekowi, jego rodzicom i najbliższym.

Policjanci województwa warmińsko – mazurskiego

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Potrącenie rowerzysty na trasie Dobre Miasto – Lidzbark Warmiński

Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego