Warmia i Mazury z dofinansowaniem strategicznego projektu drogowego

Warmia i Mazury z dofinansowaniem strategicznego projektu drogowego

- Kategoria: Wiadomości
0

poland-russia

Podczas II posiedzenia Wspólnego Komitetu Monitorującego (WKM) Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020, które odbyło się pod koniec ubiegłego tygodnia w Białymstoku wybrano tzw. Duże Projekty Infrastrukturalne – LIP.

Wśród pięciu projektów ubiegających się o dofinansowanie do 90 proc. kosztów były aż dwa z partnerem wiodącym z województwa warmińsko-mazurskiego. To „Budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 512 wraz z budową przeprawy mostowej na rzece Łynie w miejscowości Bartoszyce” w partnerstwie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie z Administracją Miasta Gusiew z obwodu kaliningradzkiego oraz „Poprawa jakości wód Morza Bałtyckiego, w tym transgranicznych lagun: Zalewu Wiślanego/Kaliningradzkiego i Kurońskiego” w partnerstwie Gminy Tolkmicko z Administracją Gminy Zelenogradsk, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu oraz Rosyjskiej Akademii Nauki (Atlantycki Oddział Instytutu Oceanologii Shirshova). Pozostałe projekty obejmowały partnerów wiodących z obwodu kaliningradzkiego oraz województwa pomorskiego.

W wyniku negocjacji z udziałem przedstawicieli województwa warmińsko-mazurskiego WKM przyznał dofinansowanie trzem projektom, które poza ich wartością dodaną dla rozwoju pogranicza były również najbardziej dojrzałe pod względem przygotowania do realizacji. Dofinansowanie uzyskały trzy projekty: „Budowa nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 512 wraz z budową przeprawy mostowej na rzece Łynie w miejscowości Bartoszyce” (wartość projektu ponad 8 mln euro, w tym dofinansowanie dla Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie ponad 5,2  mln euro);  „Rozwój potencjału turystyki rekreacyjnej i turystyki wodnej w miastach Svetly i Malbork” (wartość projektu ponad 5 mln euro) oraz „Transgraniczne trasy rowerowe dla zrównoważonego rozwoju i zachowania dziedzictwa kulturowego” (wartość projektu 4,5 mln euro, w tym dofinansowanie Województwa Warmińsko-Mazurskiego 32 tys. euro).

Projekt dotyczący budowy nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 512 w Bartoszycach uzyskał najwyższe przyznane dofinansowanie w stawce projektów oraz uzyskał największą kwotę wsparcia dla partnera polskiego. Ma on niezwykle istotne znaczenie dla usprawnienia ruchu w obrębie miasta Bartoszyce i obszaru pogranicza polsko-rosyjskiego w kierunku przejścia granicznego w Bezledach.

W polsko-rosyjskim obszarze transgranicznym szczególnie odczuwalne dla obu stron są skutki słabego skomunikowania oraz niewystarczająca ilość połączeń drogowych odpowiedniej jakościmówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Utrudnia to kontakty transgraniczne, zakłóca ruch tranzytowy i generuje negatywne skutki dla środowiska. Realizacja projektu pozwoli na poprawę dostępności transportowej.

 

Dofinansowanie w kwocie ponad 20 mln złotych pozwoli na rozwiązanie wielu problemów komunikacyjnych w obrębie miasta Bartoszyce i obszaru pogranicza i jest wynikiem wieloletnich starań samorządu województwa o dofinansowanie projektu ze środków programu współpracy transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

W jeziorze Ukiel utonął mężczyzna. Wcześniej spożywał alkohol

Przedwczoraj w nocy, w jeziorze, utonął mężczyzna. Policja